Bitcoin Vakfı (Bitcoin Foundation) Nedir?

Bitcoin Vakfı (Bitcoin Foundation) Nedir?

  • Bitcoin Haber
  • - 06.01.2015 - 22:34
  • Son Güncelleme: 20.02.2020 - 11:06

Bitcoin Foundation (Bitcoin Vakfı), Amerikalı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Birkaç skandalın ardından Bitcoin’in ününü geri kazandırma, gelişimini ve benimsenmesini teşvik etmek amacıyla Eylül 2012’de kuruldu. Organizasyon, Linux Vakfı üzerinde modellenmiştir ve temel olarak Bitcoin teknolojisine bağlı kar amacı gütmeyen şirketler tarafından yapılan hibeler yoluyla finanse edilmektedir.

Bitcoin Vakfı Tarihçesi

Vakıf, 2012’nin sonlarında, Bitcoin suçluluk ve dolandırıcılık konusunda itibar kazandıktan sonra kuruldu ve Linux Vakfı’nda modellendi. Kuruluşta kurulun başkanı Peter Vessenes‘ti.

Sonrasında eski lider Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen, “baş bilim adamı” olarak vakıf tarafından işe alındı. Haziran 2013’te vakıf, California Finansal Kuruluşlar Departmanı’ndan bir mektup aldı ve para aktarma işlemlerini durdurmalarını talep etti. Kasım 2013’te ise vakfın genel danışmanı olan Patrick Murck, bir ABD Senatosu komitesinin meclis üyeleri karşısında ifade verdi.

Bunların yanında Ocak 2014’te vakfın başkan yardımcısı Charlie Shrem, Silk Road’a yardım etme rolüyle ilgili lisanssız bir para aktarma işine yardımcı olmak suçundan tutuklandı ve sonrasında istifa etti. Eylül 2014’te ise suçunu kabul etti.

Sonrasında Şubat 2014’te Mark Karpeles ve ardından Mt. Gox borsası olayları gündeme geldi ve bu durumlar Bitcoin fiyatında düşüşlere neden oldu. Vakfın yöneticisi Peter Vessenes’in Karpeles ile olan ticari ilişkisi uygunsuz olarak tanımlandı.

Mart 2014’te vakıf, politika konularını ve hükümeti “Küresel Politika Danışmanlığı” başlığında ele almak için Cato Enstitüsü’nden Jim Harper‘ı ve ayrıca Weiss Kamu İşleri’nden Amy Weiss‘ı medya danışmanı olarak işe aldı. Temmuz 2014’te ise vakıf, ABD’de Bitcoin adına elverişli bir düzenleyici ortam olarak çalışmak üzere bir lobi firması olan Thorsen French Advocacy’yi satın aldı. Bu dönemde bazı özgürlükçü Bitcoin savunucuları, örgütün siyasi lobicilik ve federal düzenleyicilerle olan stratejilerini eleştirdiler.

Mayıs 2014’te BTC China CEO’su Bobby Lee ve girişim kapitalisti Brock Pierce, vakfın yönetim kuruluna atandı. Böylece Shrem ve Karpeles’in istifalarının bıraktığı boşluklar doldurdu. Bu olay sonrasında vakfın yöneticileri arasında başkan Peter Vessenes, Gavin Andresen, Bobby Lee, Micky Malka, Jon Matonis, Brock Pierce ve Elizabeth Ploshay yer aldı.

Bunların ardından Mart 2015’te Harper ve Özgürlük Yatırım Grubu’nun kurucusu Olivier Janssens kurula seçildi. 2015 yılı Nisan ayında, kurul vakıf İcra Direktörü olarak yatırımcı ve finansal danışman Bruce Fenton’u atadı. Temmuz 2016’da ise Fenton’un yerine Llew Claasen getirildi.

Temmuz 2015’te Janssens, hem vakfın çevrimiçi forumuna hem de kurulun gizli tuttuğu kuruluşun yakın vadeli iflasına ilişkin Reddit’e bir duyuru yaptı. Bunun sonucu olarak ve nakit akışı yetersizliği nedeniyle bazı personellerin görevine son verildi. Örgütün geleceği konusundaki anlaşmazlığın ardından Harper istifa etti ve Janssens Aralık 2015’te Kuruldan çıkarıldı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.