Bitcoin Uzmanı: “Yarılanma İle Bitcoin Arzı Altından Daha Az Olacak”

İlayda Peker

CNBC’nin Bitcoin uzmanı Brian Kelly Cuma günü CNBC’de yaptığı açıklamalarda, 12 Mayıs’ta Bitcoin madencilik ödülü yarılanması gerçekleştikten sonra lider kripto para biriminin altından daha az bulunur bir varlık olacağını dile getirdi.

Yarılanma ve Fiyat Artışı

Kelly konuyla ilgili yaptığı videolu açıklamada yarılanmanın nasıl işlediğini ve Bitcoin için ne anlama geldiğini ayrıntılı olarak belirtiyor. Kelly bazı Bitcoin eleştirmenlerinin 12 Mart’tan sonra yaptığı şakalardaki gibi fiyatın değil Bitcoin madencilik ödüllerinin yarıya ineceğinin altını çiziyor. Bilindiği gibi 12 Mayıs itibariyle Bitcoin madencilik ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek.

Öte yandan Kelly stock-to-flow modeline dayanarak Bitcoin’in arzının altından daha az olacağını da sözlerine ekledi. Kelly’e göre bu durum fiyatın rahatlıkla yukarı çıkmasını sağlayabilir. Kelly, tüm dünya parasal arz konusunda genişlemeye giderken, Bitcoin’in arz konusunda daralmaya gittiğinin de altını çiziyor.

Bunların yanında Kelly, 2012 ve 2016 yarılanmalarından sonra fiyatın oldukça ciddi bir şekilde arttığını da hatırlattı.

Bunun yanında Bitcoin’in yarılanma ile birlikte fiyat artışı yaşayacağını düşünen tek isim Kelly de değil. Örneğin,  EToro’da Bitcoin ve kripto para birimi analisti olan Simon Peters da konuyla ilgil yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in yarılanma öncesinde 10.000 doları görme ihtimali olduğunu belirtmişti.

Ayrıca stock-to-flow modelinin yaratıcısı önemli analistlerden Plan B de Kelly’nin açıklamalarını kendi Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Kaynak: U.TodayTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC’yi %4.000 Yukarı Taşıyan Gösterge Yeniden Görüldü

Sonraki Haber

Blockchain Şirketleri Geleneksel Finansa Geri Mi Dönüyor?

İlgili Haberler