Bitcoin, Üç Ülkede Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Yeniledi

Bitcoin Haber

Bitcoin, Türkiye, Arjantin ve Nijerya’da tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) kırdı. Bitcoin’in son dönemdeki %16’lık fiyat artışı ve bu ülkelerde devam eden devalüasyon sorunu bu gelişmede etkili oldu. 24 ve 25 Ekim tarihlerinde Naira ve Türk Lirası ABD doları karşısında en düşük seviyelere geriledi. Arjantin pesosu ise ABD doları karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %0,85 uzakta.
IMF’nin verilerine göre, Türk Lirası %51’lik yıllık enflasyon oranıyla bu listede altıncı sırada yer alırken, Nijerya nairası %525’lik yıllık enflasyon oranıyla 15. sırada yer alıyor. Ayrıca Bitcoin ve stablecoin gibi kripto varlıkları uzun zamandır yükselen enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor.
Veri analiz platformu Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, Nijerya, Türkiye ve Arjantin dünya genelinde kripto para benimsenmesinde ilk 15 sırada yer alıyor. Ancak, bu ülkelerin hükümetleri kripto para birimlerine karşı tutucu bir yaklaşım sergiliyor.
Nijerya, 2022 yılında kripto para birimlerini yatırım sermayesi olarak tanıyan bir yasa tasarısını geçirme niyetini açıklamasıyla bu durumda ilerleme kaydetti. Bu, hükümetin tutumundaki değişikliğin ana nedenlerinden biri olarak küresel uygulamalara ayak uydurma ihtiyacını ortaya koydu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OpenAI, Yapay Zeka Risklerini Değerlendirecek Yeni Bir Ekip Kuruyor

Sonraki Haber

Litecoin’de Zincir Üzeri Aktivite Artıyor

İlgili Haberler