Bitcoin Tüm Zamanlar Rekorunu Kırdı: BTC 20.000 Doları Geride Bıraktı!

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı koronavirüs sebebiyle yaşanan küresel ekonomik sorunlar sebebiyle tüm piyasalarla birlikte bir düşüş yaşadı ve tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen 13 Mart’ta %50 birden gerileyerek 3.600 dolara düştü.

Bu düşüş sonrasında birçok isim Bitcoin’in (BTC) artık toparlanamayacağını, çöküşün başladığını ve fiyatın belki de sıfırlanacağını dile getirdi.

Bitcoin Rekor Tazeledi

Ancak Mart ayından bu yana muazzam bir fiyat performansı sergileyen lider kripto para birimi bugün rekor tazeledi ve fiyatını 20.436 dolara kadar yükseltti. Bitcoin en son Aralık 2017’de 20.000 doların üzerini görmüş ve CoinMarketCap verilerin göre 17 Aralık 2017’de 20.089 dolara ulaşmıştı.

Öte yandan BTC son günlerde bir konsolidasyon aşamasına girmişti. 18.000 dolar bandında soluklanan ve yeniden hareket geçen BTC 26 Kasım’da 16.190 dolara kadar geriledi. Bu gerileme piyasada kısa süreli bir endişe yaratsa da Bitcoin 2 gün önce toparladı ve öncelikle önemli bir psikolojik seviye olsan 19.000 doların üzerine çıktı.

19.000 dolar bandından bir geri çekilme ya da düzeltme olur mu soruları arasında Bitcoin’in tüm zamanlar rekorunu kırdığını görüyoruz.

Artış Devam Edecek Mi?

Çoğu analist Bitcoin’de artışın devam edeceğini ve hatta 2021 yılında da boğa piyasasının süreceğini düşünüyor. Hatta PayPal’ın kripto para adımının etkisinin daha Bitcoin üzerinde net şekilde görülmediğini düşünenler var. Çünkü PayPal henüz yeni BTC almaya başladı ve bu durum satış baskısını azaltmış olsa da daha çok yeni bir girişim.

Bununla birlikte bundan önceki boğa koşularında her zaman Bitcoin bir önceki rekorunu geride bıraktı ve aslında bir önceki rekorun çok üzerine çıktı. Bu sebeple de analistler BTC’de rallinin 20.000 dolardan sonra devam edeceğini düşünüyor.

Analistler Bitcoin fiyatının 2021 yılında 140.000 dolar kadar çıkabileceğini ifade etse de bu rakamlar hala çoğu kişi için çok ütopik.

Altcoin’ler Ne Durumda?

Bitcoin’in rekor kırdığı bu dakikalarda piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple‘ın hala düşüşte olduğu görülüyor. Ancak XRP dışındaki kripto para birimleri lider kriptoyu takip ediyor ve yükseliş grafiği çiziyor.

Bu süreç içerisinde piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum önemli psikolojik seviye olan 600 doların üzerine çıkarken Litecoin‘de yüzde 2,10 ve Bitcoin Cash‘te yüzde 1,84’lük artışlar yaşandı.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 16/12/2020

Sonraki Haber

Ripple İçin Atılan Büyük Adıma Rağmen XRP Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor

İlgili Haberler