Bitcoin, S&P 500 ve Dow Jones Artıyor! Peki Sebep Ne?

İlayda Peker

Bitcoin dün başlattığı artış ivmesini bugün de devam ettirecek gibi görünüyor. Lider kripto para birimi dün akşam saatlerinde 6.500 dolara kadar gerilemiş olsa da 6.300 dolarlık önemli bir destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardı ve yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 6.680 dolardan işlem görüyordu. Bununla beraber Bitcoin bugün 6.800 dolara kadar da fiyatını yükselterek yeni bir iyileşme belirtisi göstermiş oldu.

7.000 Dolar Ne Zaman Aşılır?

Bitcoin her ne kadar şu anda önemli bir seviye olan 7.000 doların altında seyrediyor olsa da çizdiği grafikler önümüzdeki günlerde daha yüksek seviyelerin görülebileceğinin sinyallerini veriyor olabilir. Bitcoin’in yalnızca birkaç gün içinde 3.800 dolar sınırından 7.000 dolar sınırına dayandığını göz önünde bulundurduğumuzda aslında artışın oldukça büyük olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla eğer bu eğilim aynı şekilde devam ederse önümüzdeki günlerde 7.000’li fiyatlar üzerinden konuşuyor olabiliriz.

Bitcoin’in yanı sıra geleneksel piyasalarda da toparlanmalar var gibi görünüyor. FED’in sınırsız alım kararını açıklamasının ardından artışa geçen geleneksel piyasalar, sonrasında bir düşüş eğilimi içine girmişti. Bu sırada Bitcoin yükselmeye devam ediyordu. Ancak son rakamlara bakıldığında S&P 500’ün %10, Dow Jones’un %11 gibi kayda değer artışlar sergilediklerini görüyoruz.

Artışların Sebebi Ne?

Gerçekleşen bu fiyat artışları şu iki olayın sonucu gibi görünüyor:

  • Hem şirketler hem Amerikalılara yardımcı olmak için düzenlenen koronavirüs teşvik tasarısı kongre tarafından kabul edilmeye oldukça yakın. Daha önce tasarı hakkında bazı belirsizlikler vardı. Ancak son açıklamalara göre bu belirsizlikler yavaş yavaş çözülüyor gibi görünüyor.
  • Pazartesi günü ABD Federal Rezervi, ekonomi yeniden normale dönene kadar kurumsal borç, Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin satın alınacağını açıkladı. Federal Rezerv’in açıklamalarında “sınırsız” ya da “sonsuz” gibi ibareler kullanılmasa da bu haberler “QE Infinity” olarak yorumlandı. Çünkü merkez bankası konuyla ilgili hiçbir sınır açıklamadı.

Tüm bunlara bakıldığında analistlerin çoğunluğu teknik göstergeler karışık sinyaller verse de temel göstergelerin bir Bitcoin rallisi işaretleri verdiğini düşünüyor. Dolayısıyla eğer bu durum teknik göstergelerle de desteklenirse bir ralli başlayabilir…

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Fold Projesi Nedir

Fold Projesi Nedir?

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi

İlgili Haberler