Bitcoin Ransomware, Tahmin Edilenden Daha Yaygın Olabilir Mi?

İlayda Peker

Yeni ortaya çıkan bir araştırmaya göre, Bitcoin Fidye Yazılım (Ransomware) uygulamaları düşünülenden çok daha fazla olabilir. İngiltere’de 2018-2019 yılları arasında yerel polis kuvvetleri, Bitcoin için şantaj yapılan 560’tan fazla kurban raporu olduğunu ortaya koydu.

Bitcoin Ransomware

Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOI) tarafından elde edilen resmi rakamlar, Ransomware tarafından ele geçirilen ve 2018/2019 boyunca Bitcoin ödemeleri için şantaj yapılan 562 kurban raporu olduğunu ortaya koyuyor. Bu veriler, belirli bir süre boyunca Bitcoin ile ilgili suçların oranının yüksek olduğunu gösteriyor olabilir.

Öte yandan ortaya çıkan bilgilere göre, Bitcoin ile alakalı en fazla suça Kuzey Yorkshire’da rastlandı. 2018 yılında %5 olan vaka sayısı 2019 yılında 115’e yükseldi.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Bunların yanı sıra araştırma ayrıca saldırıya uğrayan hizmet türlerini ve bilgisayar korsanlarının nasıl çalıştığını da ortaya çıkarıyor. Örneğin, Cumbria’daki bir olayda, bir ransom hacker kurbanın iş amacıyla kullandığı sunucuya erişti ve fidye yazılımı saldırısındaki tüm dosyaları şifreledi. Kurbandan 72 saat içinde belirlenen adrese bir miktar BTC ya da fidye ödemesi yapılması istendi.

Öte yandan bu tür suçlarda şantaj unsurunun kullanıldığı da ifade ediliyor. Örneğin, bu saldırılardan etkilenen başka bir kurbana girdiği yasadışı sitelerdeki detayların paylaşılmaması için belirtilen miktarın gönderilmesi istendi.

Ayrıca kurbanlara konuyla ilgili ve şantaj içerikli aşırı duygusal ve endişe verici mail’ler gönderildiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bitcoin Ransomware korsanları hemen hemen tüm durumlarda aynı taktikleri kullandılar. Şantaj ve korku sadece ekonomik zarar için değil aynı zamanda psikolojik olarak da yaratıldı. Hedeflerine ulaşmak için tehdit, korkutma ve diğer baskın taktikleri kullandılar.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin 24 Saatte %11 Arttı, Yükseliş Başladı Mı?

Sonraki Haber

Dünya Kepenk İndiriyor, Hükümetler Tüm Kartlarını Oynuyor, Bitcoin Yükseliyor!

İlgili Haberler