Bitcoin Rallisinin Arkasındaki Etkenler ve BTC – Altın Karşılaştırması

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı son hafta içinde oldukça iyi bir fiyat performansı sergiledi ve 50.000 dolarlık direncin üzerine yükseldi. JPMorgan tarafından Perşembe günü müşterilerle paylaşılan bir nota göre, BTC fiyatındaki son artış, ağırlıklı olarak enflasyondan korunma arayan kurumsal yatırımcılar tarafından tetiklendi.

Altın ve Bitcoin

Analistler, Bitcoin’in altınla ilgili rekabetinde bazı değişiklikler olduğunu, “Yatırımcılar arasında enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkması, Bitcoin’in bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılmasına olan ilgiyi artırdı” sözleri ile açıkladı ve şu açıklamayı ekledi:

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e geri dönüyor gibi görünüyor, belki de onu altından daha iyi bir enflasyon koruması olarak görüyorlar

Öte yandan Kevin O’Leary de  bu haftanın başlarında kriptonun portföyünde altından daha büyük bir yer kapladığını belirtti.

Rallinin Arkasındaki Etkenler

JPMorgan, mevcut rallinin arkasında olduğuna inandığı iki faktörü daha paylaştı. Analistler, ABD’li politika yapıcılar tarafından Çin’in kripto para birimlerinin kullanımını veya madenciliğini yasaklama yönündeki adımlarını takip etme niyeti olmadığına dair son güvencelerin de ralliyi yönlendirdiğini düşünüyor.

Ayrıca yapılan açıklamalarda, “Lightning Network’ün son zamanlardaki yükselişi ve 2. katman ödeme çözümleri El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesine yardımcı oldu.” sözleri kullanıldı.

Ancak bu haftaki diğer analistlerin aksine, JPMorgan bir Bitcoin vadeli ETF‘sinin yakın zamanda onaylanacağına dair spekülasyonları fiyatın önemli bir itici gücü olarak göstermedi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BitMEX CEO’su: 2022’de 5 Ülke Daha Bitcoin’i Yasal Varlık Yapacak!

Sonraki Haber

Lider BTC Yükseliş Eğilimini Korurken Bitcoin ETF Yorumları Ardı Ardına Geliyor

İlgili Haberler