Bitcoin Pizza Günü: Milyon Dolarlık Pizza Siparişi Kutlanıyor

Bitcoin Haber

22 Mayıs 2019, Florida’daki bir adamın iki pizza ücretini kripto para birimi ile ödemesinin dokuzuncu yıl dönümü olarak kutlandı. Bahsi geçen kişi iki pizza için Bitcoin ile ödeme yapmıştı. Aslında bu olay sadece tutarı sebebiyle değil Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş olduğu için kripto para ekosisteminde büyük bir öneme sahip.

Bitcoin’le Pizza Alan Adam?

Ancak o dönemde iki pizza için 10.000 Bitcoin’lik ödeme yapan adam şu an aynı ödemeyi yapmış olsa 73 milyon dolarlık bir tutar ödemiş olacaktı. Yazımızda; 10000 bitcoin kaç tl? 10000 btc pizza, bitcoin 2010, bitcoin zenginleri gibi kavramlara değineceğiz.

Bitcoin Pizza Hikayesi

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, Papa John’s Pizza’dan sipariş verdiği iki pizza için 10.000 BTC ödedi. O günden sonra da 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanmaya başladı. Bitcointalk forumunda Hanyecz iki büyük boy pizza için Bitcoin ile ödeme yapmak istediğini ifade etti ve bunun için forumdakilerden yardım istedi. Pizzanın bir kısmını ertesi gün yemek için ayırabileceğini ifade eden Hanceyz 2010’da yaptığı Bitcointalk paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Pizza’yı daha sonra yemek için bırakmayı seviyorum. Pizzayı kendiniz yapabilir ve evime getirebilir ya da benim için bir restorandan sipariş verebilirsiniz. Kendim sipariş vermek ya da hazırlamak zorunda olmayacağım. Bu bir otel’de kahvaltı sipariş vermek gibi bir şey. Onlar size yiyecek bir şeyler getirirler ve mutlu olursunuz!

Forumdan bir kişi Hanceyz’in bu isteğini yerine getirdi ve 10.000 Bitcoin karşılığında iki pizza gönderdi. Bu olayın gerçekleştiği dönemde 10.000 Bitcoin yaklaşık olarak 41 dolara karşılık geliyordu.

En Pahalı Pizzası Bitcoin

Bitcoin’in kuruluşundan bu yana Hanyeczs’in pizzaları gittikçe daha pahalı hale geldi. Bu pizza siparişinden 10 ay sonra Bitcoin ABD doları ile aynı seviyeye geldi ve bu pizzaların değeri yalnızca 10 ay sonra 10.000 dolar olmuş oldu. 2015 yılında yani 5 yıl sonra ise iki pizzanın değeri 2.4 milyon dolara ulaştı. Günümüzde ise BTC fiyatının 7.300 dolar civarında olduğu düşünülürse, iki pizzanın milyonlarca TL değerde olduğu rahatlıkla ifade edilebilir.

Laszlo Hanyecz

Olaydan yıllar sonra Hanceyz NY Times ile yaptığı bir röportajda, “Bitcoin o zamanlarda bu kadar değerli değildi. O yüzden pizza için Bitcoin ödemek inanılmaz bir fikir gibi gelmişti.” açıklamasını yapmıştı..

10.000 Bitcoin Kaç TL?

2010 yılında 10.000 BTC her en kadar çok büyük bir değerde olmasa da günümüz için aynısını söyleyemiyoruz. Günümüzde 10.000 BTC yaklaşık olarak 628.500.000 TL değerinde bulunuyor.

1 Bitcoin Kaç TL?

Bitcoin her ne kadar volatil bir değere sahip olsa da ortaya çıktığı günden bu yana artarak yoluna devam ettii. Günümüzde ise 1 Bitcoin yaklaşık olarak 62.850 TL seviyesinde bulunuyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

PayU Türkiye Bitcoin Açılımı

Sonraki Haber

Bir Belgesel Klişesi: Sadece Bitcoin ile Yaşamak

İlgili Haberler