Bitcoin Piyasa Hakimiyet Oranı Düşüş Sinyali Veriyor: Altcoin Rallisi Mi Başlıyor?

İlayda Peker

Bitcoin piyasa hakimiyet oranı (BTCD), 19 Mayıs’ta hafifçe toparlandı ancak o zaman bu yana yeniden düşüş yaşadığı görülüyor. Analistlere göre kısa vadeli bir yükseliş meydana gelse de, hem uzun hem de orta vadeli eğilimler kesin olarak düşüş gösteriyor.

Uzun Vadeli Hareketler

Bitcoin piyasa hakimiyet oranı, %73,63’e ulaştığı Aralık 2020’den bu yana aşağı doğru hareket ediyor. Düşüş 19 Mayıs 2021’e kadar devam etti ve %39.66’lık seviyeye kadar geriledi.

Analistlerin açıklamalarına göre %39,50 ve %36 olmak üzere iki ana destek alanı bulunuyor. Bu noktada yüzde 36’nın en düşük Bitcoin piyasa hakimiyet oranı olduğunu ve seviyenin şu anda yüzde 40 oranında bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Buna ek olarak Bitcoin piyasa hakimiyet oranı ile ilgili teknik göstergelerin şu anda düşüş sinyali verdiği ifade ediliyor. Ayrıca uzun vadeli göstergelerin de düşüş eğiliminde olduğu belirtiliyor.

BTCD Direnç Çizgisinde

Günlük grafik BTCD’nin Ocak 2021’den bu yana azalan bir direnç çizgisiyle birlikte düştüğünü gösteriyor. Ayrıca teknik göstergeler olan MACD ve RSI da BTCD’de düşüş sinyali veriyor.

Ancak bunlara ek olarak kısa vadeli göstergelerin bir yükseliş sinyali verdiğini ifade eden analistler, bu sebeple Bitcoin dominance oranının önümüzdeki günlerde yükselme ihtimali olduğunun da altını çiziyor.

Altcoin’ler İçin Anlamı

Eğer BTCD düşüş eğilimi gösterirken lider kripto para biriminin fiyatında bir düşüş yaşanmazsa altcoin’ler için bu durum yeni bir ralli anlamına geliyor olabilir. Tarihsel veriler değerlendirildiğinde Bitcoin piyasa hakimiyetindeki oranın düşüşünün, BTC fiyatı aşağı yönlü bir hamle yapmadıkça altcoin’ler için pozitif bir sinyal olduğu görülüyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist: Haziran Ayında Bu 5 Coin’i Mutlaka Takip Edin!

Sonraki Haber

Binance Coin Fiyat Analizi: BNB 500 Doları Görebilecek Mi?

İlgili Haberler