Bitcoin Piyasa Değeri 2025’e Kadar Dörde Katlanacak

Bitcoin Haber

Bernstein varlık yönetim şirketi, bugünkü araştırma raporunda, Bitcoin’in 3 trilyon doları aşan piyasa değeriyle küresel bir makro-politik varlık olarak ortaya çıktığını ve 2025 ortasına kadar değerinin dörde katlanmasının beklendiğini bildirdi. Rapor, kripto paranın çevresindeki olumlu faktörleri tek tek tartışıyor.

Raporda, dolaşımdaki arzın %70’inin geçen yıl hareket etmediğini vurgulayarak, en büyük kripto paranın temellerinin hiç olmadığı kadar iyi olduğu belirtiliyor. Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, “Dolaşımdaki sabit arz, Bitcoin tarihindeki en yüksek seviyededir. Bu, özellikle arz sıkışıklığı nedeniyle üstel hareketlerin yaşandığı bir piyasada, yüksek kayıp oranları olan bir finansal varlık için olağanüstüdür” diye yazdılar.

Raporda, önümüzdeki yıl Nisan veya Mayıs aylarında gerçekleşmesi beklenen blok ödülü yarılanmasının başka bir potansiyel olumlu katalizör olarak bahsediliyor. Bernstein’a göre, blok ödülü yarılanması, madencilerin aylık satış baskısını bugünkü yaklaşık 37 milyon dolardan 500 milyon doların altına düşürecektir.

Yeni Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) kılavuzları da raporda bahsedilen olumlu faktörler arasında yer alıyor. Şirketlerin Bitcoin rezervlerindeki piyasa kazançlarını kayıtlarına almasına izin veren bu kılavuzların, şirketlerin Bitcoin’i bir rezerv varlık olarak tutma tercihini olumlu yönde etkileyeceği ve böylece şirketlerden yeni talep yaratacağı ifade ediliyor.

Bernstein analistleri tarafından raporda vurgulanan başka bir olumlu faktör ise, şirketlerin ve bireysel yatırımcıların kripto paralara erişimini kolaylaştıracak ABD’de listelenmiş bir spot borsa yatırım fonunun (ETF) onayıdır. Analistler, “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) önde gelen varlık yöneticilerinden gelen başvuruları gözden geçirmeye devam ederken, ABD’de bir spot Bitcoin ETF’inin 2024 başlarında onaylanma doğrultusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini” belirtiyorlar.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana’nın Ticaret Hacmindeki Güçlü Hakimiyeti

Sonraki Haber

Origin Protocol: Blockchain Destekli Ticaretin Yeni Yüzü

İlgili Haberler