Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin Haber

Bitcoin para gönderme kullanıcılar açısından tek tık ile yapılabilecek bir işlem olarak görülse de, bunun altyapısı aslında düşünülenden çok daha karmaşık. Kullanıcılar çok nadiren sadece tek bir tıklama ile istedikleri BTC’yi transfer edebilmekte ve çoğunlukla bu birden fazla süreci kapsamakta. Bu yazımızda; bitcoin transferi kaç onay, bitcoin transferi nasıl takip edilir ve bitcoin transfer takip gibi kavramlara açıklık getiriyoruz.

BTC Cüzdanına Nasıl Para Gönderilir?

Herhangi bir BTC işleminde hem kullanıcının cüzdanı hem de Bitcoin ağı birkaç adımlık bir süreçten geçiyor ve doğru miktarda BTC’nin alıcıya gönderildiğinden emin oluyor. Bitcoin işlemi toplamda üç temelden oluşur ve bunlar işlem girdisi, işlem çıktısı ve miktardır.

  • İşlem girdisi paranın gönderildiği BTC adresidir.
  • İşlem çıktısı ise paranın gönderildiği kullanıcının BTC adresidir. Eğer Bitcoin sizin cüzdanınızda yer alıyorsa, bu sizin kontrol ettiğiniz BTC olacaktır.
  • Miktar ise adından da anlaşılabileceği üzere gönderilen Bitcoin miktarıdır.

Bitcoin Transferi Takip Edilebilir Mi?

Sizin başkasına gönderdiğiniz BTC’ler de aslında size başkası tarafından gönderildi. Başkası size bu miktarı gönderirken onların gönderdiği adres Blockchain ağına işlem girdisi olarak, sizin adresiniz ise işlem çıktısı olarak kaydedildi. Siz de başkasına BTC gönderirken sizin cüzdanınız göndermek istediğiniz kişinin adresini kapsayan bir işlem çıktısı oluşturuyor ve bu da Bitcoin Blockchain ağına kaydediliyor.

Döngü temel olarak böyle çalışıyor ve alıcının adresi işlem çıktısı, gönderenin adresi ise işlem girdisi olarak tanımlanıyor. İnsanlar bu sayede Bitcoin’in ilk üretildiği tarihe ve ilk işlemine kadar geriye gidebilmekte ve bunları Blockchain üzerinde görüntüleyebilmekte. Bu da tamamen şeffaf ancak yine de takip edilebilir bir sistem yaratmakta.

Bitcoin Cüzdan

Bitcoin cüzdanlarındaki sorun, içerisindeki Bitcoin’i otomatik olarak bölerek gönderme seçeneğimizin olmaması şeklinde biliniyor. Mehmet’in 1 BTC’si varsa ve bunun yarısını Ali’ye göndermek istiyorsa, sistem bunun hepsini Ali’ye gönderiyor ve yine otomatik olarak Ali’nin cüzdanından 0,5 Bitcoin’lik para üstünü başka bir işlemle Mehmet’e para aktarıyor.

Bu da doğal olarak bir süre sonra ilgili cüzdan adresinde çok ama çok fazla işlem girdisi olmasına sebep oluyor ve bazı kullanıcılar bunun yüzünden yeni Bitcoin adresi açabiliyor.

Buna ek olarak BTC sisteminde Satoshi olarak bilinen ve 1 BTC’nin yüz milyonuna denk gelen küçüklükte para birimi de mevcut. Ancak BTC ağını tıkamamak için gönderilebilecek en küçük Sats miktarı 5340 olarak belirlendi ve bunu altında para göndermek için özel teknolojilerden yardım almak gerekiyor.

Bitcoin Transferi Onay Sayısı

Son olarak da her bir Bitcoin işleminde belirli bir işlem ücreti bulunmakta ve bunu bir çeşit hizmet bedeli olarak düşünebilirsiniz. İşlemlerinizi hızlandırmak ve bunun madenciler tarafından onaylanma süresini kısaltmak için işlem ücretinde artışa gitmek de mümkün. Ortalama güvenilir bir işlem için onay sayısı genellikle 3’tür.

Bitcoin Transferi Ne Kadar Sürer?

Bitcoin ağında işleminizin alacağı 3 onay yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Dolayısıyla Bitcoin transfer süresi yaklaşık olarak onay süresine de bağlı olarak 30 dakika sürüyor.

Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin transferi kişiden kişiye, herhangi bir aracı kurum olmadan gerçekleşebileceği gibi kripto para borsaları ya da kripto para platformları aracılığı ile de gerçekleşebilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi alıcının adresi, göndericinin adresi, BTC miktarı, işlem ücreti ve onaylarla Bitcoin transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Transfer Belgesi Nedir?

Bir Bitcoin işlemi gerçekleştirildiği zaman elde edilen belgeyi “Bitcoin transfer belgesi” olarak nitelendirebiliriz.

Bitcoin Transferi Sorgulama

Bitcoin transferlerini bitcoin transfer sorgulama (bitcoin explorer) sitelerinden yapabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Adresi Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

İlgili Haberler