Bitcoin Ordinals 10 Milyonu Aştı! Bu Ne Anlama Geliyor? 

Bitcoin Haber

Bitcoin ağındaki Ordinals yazıtlarının sayısı, yaratıcısı Casey Rodarmor’un projenin sorumluluğunu bırakmasından birkaç gün sonra 10 milyon sınırını aştı. 

Bitcoin Ordinals 10 Milyonu Aştı! 

Rodarmor 28 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Ordinals’a hak ettiği ilgiyi gösteremediğini iddia ederek projenin baş sorumlusu görevinden ayrıldığını duyurdu. Rodarmor görevi takma isimli kodlayıcı @Raphjaph’a devretti. 

Ocak 2023’te başlatılan Ordinals protokolü hızla Bitcoin blok zincirinde yeni varlıklar basmanın en popüler yolu haline geldi 

Ordinaller başlangıçta Bitcoin işlemlerinin tanık kısmına veri “yazmanın” bir yolu olarak başladı ve mümkün olan en küçük bölünebilir BTC birimi olan bireysel satoshiler üzerine yazıldı. 

Bununla birlikte, Ordinals yazıtlarının sayısını gerçek anlamda artıran şey, Mart ayı başlarında BRC-20 token standardının ortaya çıkması oldu. Takma adlı geliştirici “Domo” tarafından getirilen bu yeni token standardı, kullanıcıların tarihte ilk kez Bitcoin üzerinde tamamen yeni tokenlar basmasına olanak tanıdı. 

BRC-20.io’dan alınan verilere göre, Bitcoin tabanlı token sayısı ilk hafta birkaç yüz iken, yayın sırasında 25.000’in üzerine fırladı. 

Ordinals’ın yükselişi tartışmasız olmadı; birçok Bitcoin savunucusu, özellikle blok alanı ve işlem ücretleri söz konusu olduğunda, ağdaki varlıkları “yazma” yöntemini verimsiz ve savurgan olduğu için eleştirdi. 

Bu nedenle, diğer geliştiriciler Bitcoin’de varlıkları ve NFT’leri basmak için akıllı sözleşmelerin kullanımını araştırıyorlar. 

Bitcoin Ordinals Neden İlgi Görüyor? 

Diğer taraftan, Bitcoin savunucuları Ordinals’ı yeni kullanıcıları daha geniş Bitcoin topluluğuna dahil etme becerisi nedeniyle övdü. Kısa bir süre önce, Bitcoin karşıtı Peter Schiff, Ordinals protokolü aracılığıyla Bitcoin’de az sayıda NFT basarak, altın seven yatırımcının Bitcoin’i eleştirmenin ötesinde ilk kez Bitcoin ile etkileşime girdiğini gösterdi. 

Ordinals’ın Bitcoin işlem ücretlerinin yükselmesinde önemli bir rol oynadığı açık olsa da, Dune Analytics’in verilerine göre Ordinals ile ilgili ücretlerde 44 milyon dolardan fazla ödeme gören madenciler için ağ etkinliğinin telaşı bir nimet oldu. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DigiToads (TOADS) Presale’i ve Litecoin (LTC) ve Near Protocol (NEAR) Karşılaştırması 

Sonraki Haber

Bloomberg Analisti Uyardı: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda Düşecek Mi? 

İlgili Haberler