Kapat

Bitcoin Öcü Mü? Bitcoin’den Neden Korkuyorlar?

Bitcoin Öcü Mü? Bitcoin’den Neden Korkuyorlar?

Bitcoin’i anlatmak için paranın tarihinden başladığına defalarca şahit olmuşsunuzdur. Önce ilk çağlardaki değiş tokuş yani takas yönteminden bahsedilir. Sonrasından insanlar değerli metalleri kullanmaya başlarlar ve ilk olarak bilindiği kadarıyla 6. yüzyılda Çin’de ilk kağıt para basılır. Daha sonra kredi kartları, ATM’ler ve krediler derken 2019’un sonuna gelindi.

Bitcoin’den Neden Korkuyorlar?

Ancak son 11 yıldır piyasada olan ve yaklaşık olarak 4-5 yıldır ciddi bir gündem maddesi haline gelen Bitcoin neden bazıları tarafından para birimi olarak kabul edilmiyor?

Bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz, birikim yapabilirsiniz ve  para transferlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı cebinizdeki kredi kartı ya da nakit para gibi kullanabilirsiniz. Buna rağmen neden bu kadar çok tartışma konusu oluyor? Çünkü finansal ekonomiyi kökten değiştirmesinden, hükümetlerden finansın kontrolünün alınmasından ve kişiler arası işlemlerde bankaların işlevsizleşmesinden korkuluyor. İnsanlara da “Bitcoin para değil, Bitcoin balon ve yakında patlayacak, Bitcoin bir ponzi şeması, Bitcoin’i yasaklayacağız” gibi söylemlerle korku salınmak isteniyor. Ancak olayı biraz derinlemesine araştırdığınız zaman Bitcoin’in aslında bunların hiç biri olmadığını görüyorsunuz. Bu yazımda Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin “ne olmadığından” sizlere bahsetmiştim.

Bunun yanında insanoğlu genel itibariyle kolaya meyillidir. Yani önüne hazır bir şey konulduğunda hevesle sarılan insan, kendi çabasıyla öğrenmesi gereken bir şey olduğunda burun kıvırır. Çünkü doğası böyledir ya da zamanla böyle olmuştur.

Bitcoin ve kripto para birimleri için de bu durum geçerli bence. Çünkü Bitcoin’i ve kripto para birimlerini bilgi birikimi olmadan ve araştırma yapmadan anlamak bence imkansız. Ayrıca bu yeni teknolojik gelişme karmaşık olduğu için hap bilgiler şeklinde de bir saatte öğrenilebilecek bir şey değil. Derin araştırmalar yapmak, teknolojiyi anlamak, amacını öğrenmek ve pratik yapmak gerekiyor. Yani IKEA’dan aldığınız eşyalarda kullanım kılavuzuna bakmadan yaptığınız masalara benzemiyor. Eğer Bitcoin’in kullanım kılavuzunu okumaz ve araştırmazsanız bu yeni teknoloji başınıza yıkılabilir.

Doğru Kaynak Kullanımı

Benim naçizane tavsiyem Bitcoin’i ve kripto para birimleri hükümet anlatılarından, bankaların tavsiye ve yasaklarından ve ana akım medyanın manşetlerinden öğrenmeye çalışmayın. Çünkü örneğin benim bildiğim ve anladığım Bitcoin ile onların bahsettiği Bitcoin arasında dağlar kadar fark var. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebilirim: “Onların bahsettiği şey Bitcoin’se benim bildiğim şey Bitcoin değil…”

Bununla beraber yıllardır hizmet veren ve doğru haberleri okuyucusuyla buluşturmak için emek sarf eden, yalnızca kripto para birimleri ve Blockchain üzerine haberler yapan siteler var. Güncel konuları bu gibi sitelerden takip edebilirsiniz.

Bunun yanında Twitter’da kripto para birimleriyle ilgili çok doğru tespitle ve analizler yapan birçok Türk kullanıcı var. Tabii ki bunları da doğru seçerek takip etmeniz durumunda birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalları da özellikle son zamanlarda detaylı olarak Bitcoin ve kripto para anlatan kişilerle doldu. Örneğin ben Okan Bayülgen’in TV100 adlı YouTube kanalında yaptığı ve üç bölümden oluşan “Para” yayınını çok beğenerek izledim. Gerçekten paranın geçmişi, bugünü, geleceği ve dijital paranın yeri hakkında güvenilir bilgiler içeriyor.

Tüm bunlara bakarak ben rahatlıkla söyleyebilirim ki: Bitcoin öcü değil… Kendinizi rahatlıkla Bitcoin’in geniş dünyasına bırakabilir, derinlemesine araştırabilirsiniz… Hatta yeterince iyi bir araştırmacı olursanız belki Satoshi Nakamoto’yla da tanışabilirsiniz 🙂

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.