Bitcoin Neden Geleneksel Paralardan Daha Güçlü?

İlayda Peker

Bank of England’ın yeni yöneticisi Peter Schiff ve Warren Buffett gibi kripto karşıtı olduğunu ortaya koydu. Andrew Bailey geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in değeri olmadığını ve Bitcoin yatırımı yapanların tüm paralarını kaybedeceğini dile getirdi.

Bitcoin’in Gücü

Koronavirüs Çin piyasasını alt üst ederek borsalarda ciddi düşüşler yaşanmasına sebep olurken bir yandan da FED faiz indirimleri uygulayarak küresel ekonomiyi baltalamaya devam ediyor. Her ne kadar FED Başkanı Jerome Powell bu durumu “parasal genişleme” olarak nitelendirse de herkes bu durumun hoş bir şey olmadığının farkında

Son 100 yılda ABD dolarının satın alma gücüne bir göz atalım. Eğer 1900’de 100 dolarınız olsaydı bunun bugünkü değeri şu anda 3.48 dolar değerinde olurdu. Bu da satın alma gücünde %96.4’lük bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Bunun karşısında Bitcoin’in satın alma gücü doğası gereği düşmeyecek yıllar geçt08ikçe artacak. Bu da Bitcoin’i devlet paralarına kıyasla çok daha üstün bir değer deposu haline getiriyor.

Öte yandan dünya bir sonraki küresel ekonomik durgunluk için hazırlanırken, bu sefer diğerlerinden farklı olarak bir kaçış seçeneğiniz olduğunu hatırlamakta fayda var. Bitcoin, bankaların aşırı risk almasının küresel ekonomik dehşete ve vergi mükelleflerinin pahasına yaygın kefaletlere yol açtığı 2008 mali krizine bir yanıt olarak ortaya çıktı.

Bunun yanında geleneksel para birimi birikiminiz varsa ve bankalar tek tek çökmeye başlarsa, tasarruflarınıza erişme garantiniz var mı? Bunun yanında hiç kimse Bitcoin’inizi ele geçiremez veya fiyatını kontrol etmek için sorumsuz para politikaları başlatamaz.

Dolayısıyla yeni Bank of England yöneticisinin söylediklerinin ardında bir destek bulunmuyor…

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Gelecekte Neden Daha Çok Hükümet Bitcoin’i Benimseyecek? 

Sonraki Haber

Yeni Bitcoin Yatırımcılarının Yaptığı 7 Hata

İlgili Haberler