Bitcoin Ne Kadar?

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin fiyatı son zamanlarda oldukça iyi bir ivme çiziyor ve bu hızlı yükselişler zaman zaman büyük geri çekilmelere sahne olabiliyor. Ancak çoğu analist ve tecrübeli yatırımcı bu geri çekilmelerden korkmamak gerektiğini ifade ediyor. Çünkü tecrübeli isimlere göre büyük artışların sonrasında yaşanan geri çekilmeler piyasa için oldukça sağlıklı.

Eğer geri çekilmeler olmazsa risklerin artacağı ve düşüşlerin çok daha büyük olacağı ifade ediliyor. Yani küçük düzeltmeler olmazsa düşüşlerin çok daha büyük olacağı düşünülüyor.

1 Bitcoin Ne Kadar?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 17.650 dolar bandında işlem gören Bitcoin geçtiğimiz günlerde 16.200 dolara kadar gerilemişti. Bu sebeple Bitcoin’in (BTC) yeniden toparlanmaya başladığı ve düzeltmesinin bittiği düşünülüyor.

1 Bitcoin Kaç TL?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 1 Bitcoin 137.670 TL’den işlem görüyor. Türk yatırımcılar için Bitcoin’de TL paritesinin oldukça önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bunun yanında USD paritesi de büyük önem taşıyor. Çünkü küresel anlamda Bitcoin dolar bazında değerlendiriliyor. Yani ülkemizde dolar yükseldikçe Bitcoin fiyatı da yükseliyor.

Bunların yanı sıra dolar artışı ile birlikte Bitcoin artışının da devam etmesi kazançların daha da artması anlamına gelebilir. Ayrıca bu durumda geçtiğimiz haftalarda TL bazında rekor kırmış olması ve önümüzdeki günlerde farklı rekorlar kırabilecek olması da şaşırtıcı olmaktan çıkıyor.

Bunlara ek olarak Türk yatırımcıların özellikle enflasyon sebebiyle Bitcoin ve kripto para yatırımlarını arttırdıkları görülüyor. Ayrıca önemli kripto para platformları da Türkiye’yi kripto para birimleri adına iyi bir piyasa olarak görüyor ve Türkiye yatırımlarını artırıyor.

Nasıl ki kripto para birimine olan ilgili kripto para platformlarının Türkiye’ye olan ilgisini artırıyorsa, Platformların Türkiye’de daha çok sesini duyurması da Bitcoin ve kriptolara olan ilgiyi artırıyor.

10 Bitcoin Kaç TL?

10 Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 1.376.700 TL’den işlem görüyor. eğer bir kişi yılbaşında 10 Bitcoin satın almış olsaydı hem Bitcoin hem dolar fiyatı bazında değerlendirildiğinde 523.600 dolar ödemiş olacaktı. Bugünkü fiyat ile karşılaştırıldığında yılbaşında BTC yatırımı yapan kişinin yatırımı iki katından fazlasına çıkmış olacaktı.

Ancak dolar olarak karşılaştırıldığında Bitcoin’in Ocak ayındaki fiyatı ile bugünkü fiyatı arasında bu kadar büyük bir fark olmadığı görülüyor. Dolayısıyla BTC fiyatında Türkiye’de hem dolar kuru hem Bitcoin fiyatı etkili oluyor.

100 Bitcoin Kaç TL?

Yukarıda verdiğimiz fiyatlardan da anlaşılacağı gibi 100 Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 13.767.000 TL’den işlem görüyor.

Bununla birlikte kripto para piyasası çok volatil olduğu için Bitcoin fiyatının günden güne ve hatta saatten saate farklılık gösterebileceğini de unutmamak gerekiyor. Yatırımcılar takiplerini yaparken bu fiyat farklılıklarına büyük önem veriyor ve genellikle volatilite sebebiyle uzun vadeli fiyat hareketlerinin ve uzun vadeli yatırımların değerlendirilmesi gerektiği düşünülüyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Almanya Maliye Bakanı’ndan Dijital Euro Çağrısı: “Elimizi Çabuk Tutmalıyız”

Sonraki Haber

Ripple (XRP) Yatırımcıları Dikkat: Dolandırıcılar İş Başında!

İlgili Haberler