1 Bitcoin Ne Kadar? Bitcoin Fiyatı Kaç TL?

Bitcoin Haber

Piyasadaki toplam BTC adedi ise yaklaşık 18.126.850  adet. Basit bir çarpımla yaklaşık 132 Milyar dolar piyasa değerini (market cap) buluyoruz.

Büyük sayılarla arası iyi olmayanlar milyar dolarlık değerlerin ne anlama geldiğini karşılaştırmalı örneklerle anlatıyoruz. Bu sayıyı biraz daha anlamlı kılmak için bildiğimiz maddi varlıkların piyasa değerleri ile karşılaştıralım.

Bitcoin Değerini Şirketlerle Karşılaştırmak

Borsa İstanbul verilerine göre Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Arçelik’in değeri yaklaşık 14 Milyar Türk Lirası. Bugünkü dolar kuruna (3.57) bölersek 4 Milyar dolar ediyor. Turkcell’in piyasa değeri ise 6 Milyar dolar. Borsa İstanbul’da işlem gören tüm şirketlerin toplam değerini hesaplarsak 172 Milyar dolar geliyor. Bugün 1 BTC ye rahatlıkla bir iPhone 7 Plus model telefon alabiliyorsunuz. Apple şirketinin toplam değeri ise 616 Milyar dolar. Dünyadaki 1 Milyar ons gümüş spot piyasa fiyatlarıyla 16.5 Milyar dolar ediyor. Yani dünyamızda gümüşten daha çok bitcoin bulunuyor. Bill Gates’in serveti 79 Milyar dolarcık. Tüm dünya ülkelerinde banknot ve bozuk paraları bir araya toplayabilsek ancak 5 Trilyon (5000 Milyar) dolar değere sahip. Dünyadaki toplam altının piyasa değeri ise 7.8 Trilyon (7800 Milyar) dolar. Bitcoin‘in piyasa değerinin 400 katı!

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana fiyat açısından oldukça büyük bir ilerleme kaydetti. Özellikle fiyatın 20.000 doları gördüğü 2017 yılında lider kripto para birimi diğer tüm yıllara göre çok daha iyi performans sergilemiş oldu. Ayrıca Bitcoin fiyatının volatil olmasının da yıllar içindeki fiyat değişimlerini etkileyen faktörlerin başında geldiği ifade edilebilir.

1 Bitcoin Kaç TL?

Bitcoin fiyatı yıllara göre değerlendirildiğinde şimdiye kadar 2020 yılında ortalama bir seviyede ilerlediğini ifade edebiliriz. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise 1 Bitcoin yaklaşık olarak 65.320 dolardan işlem görüyor.

1 Bitcoin Kaç Dolar?

Bitcoin fiyatının genellikle dolar paritesinde değerlendirildiği göz önünde bulundurulduğunda dolar fiyatının daha yaygın olarak kullanıldığı ifade edilebilir. Yazının hazırlandığı sırada ise 1 BTC’nin dolar cinsinden değeri yaklaşık olarak 9.460 dolardı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

30 Günde Bitcoin’e Meydan Okuyun – Bitcoin’i Öğrenin!

Sonraki Haber

Eskişehir’de Bitcoin Kabul Eden Kavurmacı

İlgili Haberler