Bitcoin Madenciliğinde Son Durum Ne?

İlayda Peker

Çin’in geçen yıl Bitcoin madenciliği üzerindeki baskıyı takiben, Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) en son verilerine göre, çok sayıda madenci Eylül 2021’e kadar ağa yeniden bağlandı.

Çin ve Bitcoin Madenciliği

Aslında Çin, ABD’nin (%27.69) ardından ağın hash oranı payının (%21.11) en büyük olduğu ikinci ülkeydi. Hükümet geçen yaz faaliyeti yasaklamadan önce Çin, dünyanın Bitcoin madenciliği hash oranının yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyordu.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre, Çin’in hash oranındaki payı 2021 Temmuz ve Ağustos aylarında %0’a düştü. Bu iki olası teoriye işaret ediyor: Ya yasağa rağmen faaliyet gösteren madencilerin ani ve büyük bir getirisi oldu ya da Temmuz ve Ağustos aylarında faaliyetlerini sürdüren madenciler yerlerini gizliyordu.

Çalışma yazarları, yasağın ardından böylesine ani bir değişikliğin “fiziksel kısıtlamalar nedeniyle pek olası görünmediğini” yazıyor. Bunun yerine, bulgunun daha olası bir açıklaması, araştırma grubunun BTCcom, Poolin, ViaBTC ve Foundry ile ortak madencilik havuzları tarafından rapor edilen toplu coğrafi konum verilerine dayanan metodolojisi için bir sınırlama olabilir.

Yazarlar, “Bu yaklaşım, teorik olarak, çeşitli nedenlerle konumlarını sanal özel ağlar (VPN) kullanarak gizlemeyi seçebilecek bireysel madencilerin kasıtlı şaşırtmalarına karşı savunmasızdır. Pratikte, bu sınırlamanın genel analizin geçerliliğini yalnızca orta derecede etkilediğine inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Son Durum Ne?

CBECI’nin Dijital Varlıklar Ekibi’ndeki proje lideri Alexander Neumueller’e göre, Temmuz ve Ağustos aylarında kaç Çin merkezli madencinin fişinin çekildiği belli değil. Ancak Çin’deki madenciler konumlarını tekrar paylaşmak konusunda daha rahat görünüyorlar.

CCAF’ın en yeni verileri Ocak 2022’ye kadar devam ediyor ve ayrıca ABD’nin küresel hash hızı lideri olarak ortaya çıktığını doğruluyor. ABD, Ocak ayında payın %37.84’ünü ele geçirdi.

Bu arada Kanada’da madencilik, çok daha mütevazı bir hızla büyüdü. Oradaki hash oranı Ağustos 2021’deki 11.54 EH/s’den Ocak 2022’de 12.15 EH/s’ye fırlamış olsa da, aynı dönemde ağın büyümesi  nedeniyle Kanada’nın hash oranı payı aslında %9,55’ten %6,48’e düştü.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase İşe Alım Planlarını Güncelliyor: İşte Detaylar

Sonraki Haber

En Büyük Devletler Kripto Paraları Tartışacak!

İlgili Haberler