Bitcoin Madenciliği İçin En Uygun Yer: Teksas

İlayda Peker

Yakın zamanda Bitcoin’in hash gücünün %30’unu 2022 yılına kadar ülkeye iade etme niyetinde olduklarını açıklayan ABD merkezli bir Bitcoin (BTC) madencilik şirketi olan Layer1 Technologies’in CEO’su Alex Liegl’a göre Teksas , madencilere en ucuz elektrik gücünü sunuyor.

İki haftadan kısa bir süre önce Layer1, Batı Teksas‘taki tesisinde madencilik faaliyetlerine başladı ve birden fazla 2,5 megavatlık konteyner teçhizatı online hale geldi.

Öte yandan Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rüzgar enerjisi üreticisi olarak karşımıza çıkıyor ve ikinci, üçüncü ve dördüncü en büyük üreticiyi bir araya getiriyor. Eğer Teksas bağımsız bir ulus olsaydı, dünyadaki beşinci en büyük rüzgar enerjisi üreticisi olabilirdi.

Ancak ucuz elektriğe rağmen, Teksas’ın çok sıcak olması sebebiyle birçok madenci bu eyaletten uzak duruyor. Sıcaklıkla mücadele etmek için Layer1’ın madencilik aparatı, iletken olmayan bir sıvı içinde süspanse edilmiş madencilerle doldurulmuş 20 x 8 nakliye konteyneri içeriyor.

Yazın Faaliyetler Durabilir

Ekim 2019 boyunca Layer1, Peter Thiel önderliğinde  Digital Currency Group ve Shasta Ventures ile birlikte 50 milyon dolar fon topladı.

Bu fon, Layer1’ın batı Teksas’taki 30 dönüm üzerinde 100 megawatt üretebilen ve şirketin değerini 200 milyon dolara yükselten bir elektrik trafo merkezi satın almasını finanse etti.

Bunların yanı sıra Liegl yaz aylarında madencilik faaliyetlerinin duraklatılabileceğini dile getiriyor.

Öte yandan Ocak ayında, Frankfurt merkezli madencilik şirketi Northern Bitcoin’in bir yan kuruluşu olan Whinstone, Rockdale, Teksas’taki tesisinde işlem yapmak için Japon internet sağlayıcısı GDO ve finansal hizmetler şirketi SBI ile ortaklık imzaladığını açıklamıştı. Whinstone’un tesisi 300 megawatt’lık bir kapasiteye sahip olacak ve şirketin 2021’den önce 1 gigawatt’a ulaşması planlanıyor.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tüm Piyasalar Düşüyor, Para Nereye Gidiyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi

İlgili Haberler