Bitcoin Madenciliği Emisyon Yoğunluğu Yeni En Düşük Seviyesinde

Bitcoin Haber

Emisyon yoğunluğu azaldıkça Bitcoin madencilik operasyonları daha sürdürülebilir hale geliyor. Artık daha fazla madenci sürdürülebilir enerji kullanıyor ve donanım verimliliği arttı.

Emisyon Yoğunluğunun Önemi

Woo Charts’a göre Bitcoin madenciliği emisyon yoğunluğu şimdiye kadarki en düşük seviyesine geriledi. İklim teknolojisi girişim yatırımcısı ve aktivist Daniel Batten bulguları 3 Nisan’da yayınladı.

Grafiğe göre, BTC madenciliği artık enerji tüketimine kıyasla daha az enerji emisyonu üretiyor. Batten, Bitcoin‘in üç buçuk yıl içinde KWh başına emisyonlarını yarıya indirme yolunda olduğunu öngördü.

“Başka hiçbir sektör emisyon yoğunluğunu bu kadar hızlı azaltmıyor” diye ekledi.

Ayrıca, emisyon yoğunluğundaki düşüşün iki temel nedeni var. Bitcoin madencilerinin çoğunluğu artık sürdürülebilir enerji kaynakları kullanıyor. İkinci olarak, madencilik donanımı çok daha verimli hale geldi.

Bitcoin Madenciliğinde Sürdürülebilirlik Zirveye Yakın

Araştırmacı, Bitcoin madenciliğinin sürdürülebilirliğine ilişkin bir grafik ekledi. Bu oran küçük bir düşüş göstermiş olsa da %54’lük zirve değerine yakın seyretmektedir.

Ağa giren yeni hash oranının büyük bir yüzdesinin sürdürülebilir enerjiyle beslendiği için bu oranın yüksek kaldığını söyledi.

Sonuç olarak, ağın yarısından fazlası temiz enerjiyle çalışıyor.

Madencilik faaliyetlerinde önemli bir artış olmadan yükselen hash oranı, alevlenen veya havalandırılan metandan kaynaklanıyor.

Mart ayı sonunda bildirildiği üzere, Bitcoin madenciliği artık elektrikli araç teknolojisinden daha çevreci. Batten’a göre hidroelektrik enerji Bitcoin’in başlıca güç kaynağı.

“Fosil yakıt kaynakları Ocak 2020’den bu yana yılda toplam %6,2 oranında azalıyor” dedi.

Bununla birlikte, sektöre baskı yapmaya devam eden kanun yapıcılar, enerji verimliliğindeki gelişmeleri kabul etmediler. Madencilik merkezi Teksas, Lonestar eyaletinde BTC madenciliği yapma hakkını tanıyan yeni bir yasa tasarısına rağmen madencilik şirketlerine karşı tepki gördü.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

On-chain Analize göre, Arbitrum (ARB) Yorumları

Sonraki Haber

Buterin, zk-EVM’lerin Merkezsizlik Ve Güvenlik Üzerindeki Etkisini Değerlendiriyor

İlgili Haberler