Bitcoin Madencilerinin Geliri Artıyor ve Madenciler Satış Yapmıyor!

İlayda Peker

Bitcoin madencilerinin elde ettiği gelir, Çin’in madenciliği yasaklamasının ardından ciddi oranda düşmüştü. Çin yasakları sonrasında madenciler Çin’deki faaliyetlerini sonlandırdı ve farklı alanlar aramaya başladı. Bu süreç içinde de bir toparlanma dönemi yaşandı. Ancak son veriler, Bitcoin madencilik gelirlerinin yasaklar öncesindeki dönemlerin üzerine çıktığını gösteriyor.

Madencilik Endüstrisi Toparlandı

Glassnode’un yakın tarihli bir raporu, madenci gelirlerinin neredeyse rekor seviyelere çıktığını gösteriyor. Madenciler için mevcut toplam madencilik geliri şu anda günde 40 milyon dolar. Bu durumun, Bitcoin madencilik ödüllerinin 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştüğü dönemin ardından gelmesi ise dikkat çekiyor.

Öte yandan Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasının yaşandığı Mayıs 2020 öncesinde madencilerin geliri 14 milyon dolar seviyesindeydi. Ayrıca yarılanma gerçekleştikten sonra madenci geliri günde 6 milyon dolara düştü.

Bitcoin fiyatının zaman zaman düşmesine ve Çin’den gelen madencilik yasağına rağmen gelirlerin artması ise oldukça önemli bir durum olarak değerlendiriliyor.

Madenciler Satış Yapmıyor

Madencilerin gelirlerini etkileyen işletme maliyetleri bulunuyor. Dolayısıyla zaman zaman madenciler maliyetlerini karşılamak için ve karlarını toplamak için satışlar yapıyor. Ancak BTC madencileri, maliyetlerinin hemen hemen tamamını geleneksel para birimleri ile ödüyor. Dolayısıyla satış yapmadıkları dönemde Bitcoin fiyatının artması karlarını da artırıyor.

Buna ek olarak yapılan araştırmalara göre madenciler şu anda satış yapmamayı tercih ediyor. Dolayısıyla kripto para madencileri şu anda fiyatların artış yaşamasını bekliyor, satış yapmıyor ve bu da piyasada oluşacak bir satış baskısının en azından şu an için olmadığını gösteriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Para Yasakları Hakkında Konuştu

Sonraki Haber

En Büyük Sinema Zinciri AMC, Artık Dogecoin Ödemelerini Kabul Ediyor!

İlgili Haberler