Bitcoin Lightning Network Geliştiricisi Taproot Assets Yükseltmesini Duyurdu 

Bitcoin Haber

Bitcoin Lightning Network (LN) geliştiricisi Lightning Labs, Taproot Assets v0.2’yi duyurdu. Yükseltme, geçen hafta yaşanan BRC-20 ağ kargaşasının ardından blok zincirinde varlık basmak için daha verimli bir yöntem sunuyor. 

Taproot Yükseltmesi 

17 Mayıs’ta Lightning Labs, daha önce Taro olarak bilinen Taproot Assets Protocol’ün en son sürümünü duyurdu. 

Taproot Assets v0.2’nin “Bitcoin blok zincirinde varlık ihraç etmek, göndermek, almak ve keşfetmek isteyen geliştiriciler için temel özellikler seti sağladığı” belirtildi. 

Ayrıca, protokol maksimum düzeyde zincir dışı çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, özellikle geçen hafta meydana gelen blok zinciri tıkanıklığını önlemek için uygulandı. 

Geliştiriciler, mevcut haliyle BTC ağının ölçeklenebilir olmadığını kabul ettiler: 

Bitcoin üzerine inşa etme konusundaki heyecan cesaret verici olsa da, ücret piyasasının tepkisi bu protokollerin ölçek için tasarlanmadığını göstermiştir.

En son sürüm, tek bir zincir içi işlemde sınırsız sayıda varlığın basılmasına veya taşınmasına olanak tanıyor. 

Kullanıcılar ayrıca yakında daha hızlı ve daha ucuz işlemler için varlıklarını Lightning Network’e entegre edebilecekler. 

Yükseltmenin mevcut ağ etkilerinden yararlandığı ve “sıfırdan yeni bir ekosistem kurma” ihtiyacını ortadan kaldırdığı belirtildi. Duyuruda, benimseme arttıkça blok zinciri tıkanıklığı sorunlarının hafifletilmesi gerektiği sonucuna varıldı. 

BRC-20 Memecoin Çılgınlığı Azalıyor 

8 Mayıs’ta Bitcoin ağ işlemleri ve ücretleri son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. Ortalama günlük işlemler 600.000’in üzerine çıktı ve ortalama işlem ücretleri 30 doların üzerine çıktı. 

BRC-20 memecoin madenciliği ve sıralı yazım çılgınlığı ağı aşırı yükledi. Bu durum, mempool birikiminin artmasıyla normal kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirmesini engelledi. 

Mempool Space’e göre şu anda 245.505 onaylanmamış işlem var. Ancak, blok boyutları ve süreleri daha kabul edilebilir seviyelere geri döndü. 

BitInfoCharts verileri, ortalama günlük işlemlerin 500.000’in üzerinde hala yüksek olduğunu gösteriyor. Ortalama işlem ücretleri 5$ civarında olup, bu rakam Nisan ayının iki katıdır. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana’nın NFT Alanındaki Büyümesi SOL’un Fiyat Grafiğine Yansıyacak mı?  

Sonraki Haber

Binance Avustralya, Avustralya Doları Banka Transferlerini Durdurdu 

İlgili Haberler