Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

İlayda Peker

Bitcoin’in aslında çok yeni bir varlık olduğu ve aslında daha önce dünyada denenmemiş bir girişim olduğu için avantajlarının olması kadar dezavantajlarının olması da çok doğal karşılanması gereken bir durum.

Bitcoin ilk ortaya çıktığından beri öncelikle bireylerin sonrasında büyük şirketlerin ve finansal kurumların son olarak da hükümetlerin dikkatini çeken bir varlık oldu. Bitcoin ilk olarak her ne kadar ciddi paralar kazandıran bir yatırım aracı ve dijital ödemelerde bireyler arasında kullanılan bir para birimi olarak ortaya çıkmış olsa da günümüzde çok farklı şekillerde kullanılıyor.

Bitcoin’in Avantajları

  • Ödeme Kolaylığı

Bitcoin kullanarak dünyanın herhangi bir yerine, gece veya gündüz fark etmeksizin para göndermek veya almak mümkündür. Bu büyük bir avantaj sağlar. Bunun yanında paranızın kontrolü yalnızca sizin elinizdedir. Dolayısıyla aracı kurumlara ödenen yüksek miktarlar ortadan kalkmış olur.

  • Güvenlik Sorunları

Kullanıcılar işlemlerini kendileri kontrol ettikleri için Bitcoin güvenli bir ağ olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Bitcoin’de ödeme yaparken kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmez. Dolayısıyla bankaların talep ettiği çeşitli bilgiler olmadan da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında Bitcoin’in kayıt prosedürü sayesinde paranız güvende olur.

  • Şeffaflık

Tamamlanan tüm işlemlere herkes erişebilir. Ancak bu işlemlerde yalnızca kişinin Bitcoin adresi görüntülenebilir. Yani kişisel bilgiler mevcut değildir. Ayrıca Bitcoin’in Blockchain teknolojisine dayanması sebebiyle herkes her zaman işlemleri doğrulayabilir.

  • Yatırımcılar İçin Daha Az Risk

Bir Bitcoin işlemini tersine çevirmek mümkün değildir. Bu işlemler güvenlidir ve kişisel bilgi içermez. Bu nedenle, sahtekarlığın meydana gelebileceği durumların ortaya çıkması çok zor.

Bitcoin’in Dezavantajları

  • İnsanların Bitcoin’den yararlanabilmeleri ve hayatlarında kullanabilmeleri için daha eğitimli olmaları ve daha fazla bilgi edinmeleri gerekiyor.
  • Tigerdirect ve Overstock gibi şirketlerin Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeleri iyi bir şey. Ancak, çalışanlarının dijital para birimlerinin kullanımını anlamaları ve eğitilmeleri de önemli. Aksi takdirde müşterilere işlemleri için Bitcoin kullanımı konusunda yardım edemez ve yönlendiremezler.
  • Risk ve İstikrar

Mevcut sınırlı miktarda Bitcoin ve günlük artan talep nedeniyle Bitcoin’de ciddi bir volatilite var. Ancak zamanla bu volatilitenin azalması bekleniyor.

  • Geliştirme Aşaması

Bitcoin hala birçok geliştirmenin yapıldığı bir  aşamada yer alıyor ve hala gelişiminin ilk aşamalarında bulunuyor. Dolayısıyla dijital para kullanımının daha güvenli ve erişilebilir olmasını sağlamak için yeni araçlar ve özellikler içeren yeni hizmetler sürekli geliştirilmekte ve test edilmekte.

Kaynak: CoinspeakerTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

63 Milyon Toplam LTC’nin 40 Milyonu Uykuda!

Sonraki Haber

Lightning Network Kullanımı Beklentileri Karşılıyor Mu?

İlgili Haberler