Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Ne Gösteriyor? BTC Analizi

Mert Bahçe

Lider kripto para birimi Bitcoin, hafta sonu başında 42.000 dolar seviyesinin altına hareket ederken düşük seviyeleri test etmeye devam ediyor. Bu noktada herhangi bir dip noktası tahmin etmek zor olsa da bazı göstergeler sonraki eylemlere karar vermede yardımcı olabilir.

Bitcoin Hangi Yöne Hareket Edecek?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu noktada mevcut seviyeler Bitcoin yatırımcıları arasında aşırı korku olduğu ve tarihsel eğilimlere göre Bitcoin Dip Alıcıları için iyi bir zaman olabileceğini gösteriyor.

CryptoQuant’tan bir kripto piyasası analisti olan Benjamin Cowen, genel piyasa durumu hakkında şunları kaydetti: “Genelde korku ve açgözlülük konusunda bu kadar alçalmıyoruz. Bu noktadan sıçrarsak kısa vadeli bir rahatlama bizleri bekliyor.”

Günlük RSI göstergesine Bitcoin teknik olarak aşırı satıldı. Bununla birlikte 40.000 dolar ila 42.000 dolar arasında destek alanı uzmanlara göre büyük önemi bulunan bir nokta. Öte yandan Galaxy Digital kurucusu Mike Novogratz, Bitcoin’in 40.000 dolar ile 38.000 dolar arasındaki fiyat bandında bir dip arayabileceğini aktardı. Novogratz, çok yakında yeni sermaye akışını görebileceğimiz kurumsal oyuncuların bu seviyede bir giriş beklediğine inanıyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Temel Bitcoin Metrikleri

Veri tabanına yansıyan güncel bilgilere göre en üst düzey balina adreslerinden bazıları dipten satın almaya başladı bile. En büyük 100 Bitcoin adresi içerisindeki üç balina 5.000’den fazla BTC satın aldı. Mevcut düşüş trendine rağmen Bitcoin likit arzı yükselişte. Yani çok fazla Bitcoin birikimi oluyor ve yatırımcılar tarafından borsalardan taşınıyor.

Bu bağlamda Bitcoin boğalarının lider kripto para için uzun vadeli beklentileri olumlu yönde seyrediyor. Bitcoin boğaları, varlığın aşağı yönlü yörüngesini tersine çevirmeye çalışıyor. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan %40 oranında düştüğü göz önüne alındığında mevcut seviyeler yatırımcılar adına bir satın alma bölgesi olarak işlev görebilir.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PayPal Kendi Stablecoin’ini Mi Geliştiriyor? İşte Detaylar…

Sonraki Haber

Kripto Para Ekosisteminde Sosyal Medya Savaşları

İlgili Haberler