Bitcoin ve Blockchain Sektöründe İş ve Kariyer Fırsatları!

Bitcoin Haber

Bitcoin (BTC), kripto para ve Blockchain sektörü genellikle yapılan yatırımlar ile kazandırdığı şeklinde düşünülse de, aslında  yatırım yapmadan bu alanlarda çalışarak da ciddi bir kazanç elde etmek ve geleceğin bir parçası olmak mümkün.

Bu detaylı rehberimizde sizler için kripto para ve Blockchain ekosistemi içerisindeki popüler iş ve kariyer fırsatlarını listeledik. İşte bu sektördeki en popüler ve gelecek vaat eden 10 iş ve yıllık gelirleri:

İş Geliştirme Temsilcisi

Birçok yeni gelişen alanda olduğu gibi kripto para sektöründe de pazarlama ve iyi iletişim yeteneği olan, işletme, finans veya iletişime dayalı bölümlerden mezun kişilerin başvurabileceği bu pozisyon, ABD içerisinde yılda ortalama 45.000 dolarlık bir gelir sunmakta.

Veri Bilimci

Nispeten yeni olan Blockchain ve kripto para sektöründe verileri analiz etmek kesinlikle en çok ihtiyaç duyulan yeteneklerden birisi. Önde gelen Blockchain analiz firmalarının bel kemiği olan veri bilimcilerin aldığı ortalama yıllık maaş ise 111.840 dolar seviyelerinde.

Finans Analisti

Kripto para sektörünün olmazsa olmazlarından finans analistleri için de hem çok fazla iş yükü, hem de çok fazla iş olanağı mevcut. ABD içerisinde dört yıllık ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra CFA olarak bilinen programdan da mezun olunması, yıllık ortalama 81.000 dolarlık bir gelirin kapılarını aralayabilir. Yapılması gereken iş ise yatırım stratejileri geliştirip bunu potansiyel yatırımcılar ve müşterilerle paylaşmak.

İçerik Üreticisi

Kripto para sektörünün kalbi olan haber kısmı, kesinlikle sektörde fark yaratabilecek bir potansiyele sahip. Hem olayları yerinden bildiren bir araştırmacı gazeteci, hem de bir içerik üreticisi olarak bu yeni sektörde çalışmak birçok fırsatı beraberinde getirecektir. Gerek YouTube gibi platformlardan gerekse de kendi sitenizi açarak bu sektöre katılmanız mümkün.

ABD içerisinde elde edilen ortalama yıllık gelir ise 38.870 dolar seviyelerinde.

Makine Öğrenimi Mühendisi

Kripto paraların dijital bir dünyada var olduğunu düşünecek olursak, kullanıcılar için güvenli ve kullanıcı dostu bir ortam oluşturmak ve uygulamalara hayat vermek de bir bakıma makine öğrenimi mühendislerinin ellerinden geçiyor. Coinbase gibi önde gelen kripto borsaları hacker’ların bir adım önünde olmak için devamlı makine öğrenimi kullanmakta.

Bu iş için hem bilgisayar mühendisliği bölümü veya benzer bölümlerden mezun olmak, hem de Python veya SQL gibi kodlama dillerine hakim olmak yeterli olabilir. Kazanılacak ortalama maaş ise yıllık 112.000 dolar seviyelerinde.

Pazarlama ve Reklam Sorumlusu

Kripto para projelerinin başarılı olması bir bakıma da bunun hakkında yapılan reklamlara bakmakta.

Yaratıcı olmak ve analitik düşünce yapısına sahip olmak, bu sektörde başarılı olmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı iki temel özellik olarak biliniyor. Yıllık 127.000 dolardan fazla gelir potansiyeline sahip olan pazarlama sorumluları kesinlikle sektörün önemli parçalarından birisi konumunda.

Araştırma Analisti

Birçok endüstri araştırma analistine ihtiyaç duysa da, kitleleri araştırmak, projelerin hangi adımlarda doğru hangilerinde yanlış ilerlediğini görmek kesinlikle profesyonel bir ihtiyaç ortaya çıkartıyor. Veri analizi, stratejik düşünme, yazılı iletişim becerileri gibi özelliklere sahip olması gereken analistler, piyasa araştırması veya ilgili alanlardan birinden mezun olmak zorunda kalabilir.

Yıllık ortalama gelir ise 62.560 dolar seviyelerinde yer alıyor.

Siber Güvenlik Sorumlusu

Kripto para sektörünün en büyük sıkıntılarından  olan güvenlik, güvenlik mimarları veya sorumluları ile çözüme kavuşturulabilir. Bilgisayarla ilgili bilgi teknolojileri gibi alanlardan mezun olması gereken bu kişiler, 92.000 doların üzerinde yıllık ortalama gelir ile popüler iş fırsatlarından birine sahip konumdalar.

Teknik Yazarlık

Özellikle yeni kripto para ve Blockchain projelerinin whitepaper veya benzeri adımlarını atan, önemli işlerde imzaları bulunan teknik yazarlar, hem dil bilgisine hakim, hem de kripto para ve Blockchain alanında tecrübeli olmalı. Sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama da büyük birer artı olacaktır.

Teknik yazarların ortalama geliri ise 70.000 dolar seviyelerinde.

Web Tasarımcısı

Blockchain web tasarımcıları genellikle kod yazmak veya bunlardan sorumlu olmak gibi görevlere sahiptirler. Blockchain sektöründe popüler kodlama dillerinden JavaScript, React, Phthon ve Solidity’den birkaç tanesini bilmek bu alanda yıllık 66.000 dolardan fazla ortalama gelir için yeterli olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Bitcoin Kitabı – Levent Kurt

Sonraki Haber

Skype Kurucusu Bitcoin Konferansında

İlgili Haberler