Bitcoin Kaç Dolar?

İlayda Peker

Aslında Bitcoin’in hedeflediği şey ve Blockchain teknolojisi asıl önemli nokta olmasına rağmen BTC genellikle fiyatı ile gündeme geliyor. Bu sebeple Bitcoin fiyatı son birkaç aydır sergilediği fiyat hareketleri ile yeniden gündeme gelmeye başladı ve özellikle son bir aydır “Bitcoin kaç dolar, Bitcoin kaç TL, Bitcoin ne kadar oldu” sorularının sıklıkla sorulduğunu duyuyoruz.

1 Bitcoin Kaç Dolar

Yazının yayına hazırlandığı an itibari bile 1 Bitcoin 18.400 dolar bandında işlem görüyor. Günü 18.642 dolar ile açan lider kripto para biriminin gün içinde ve önümüzdeki günlerde artış yaşaması bekleniyor.

Analistlere göre BTC fiyatı anlık olarak düşüşler yaşasa da önümüzdeki günlerde çok daha yüksek seviyeleri görecek ve hatta tüm zamanlar rekoru olan 20.000 doları geride bırakacak. Örneğin; Coinmetrics analistlerinden Lucas Nuzzi Çinli madencilerin kurak sezona girilmesine rağmen BTC satmadıklarını ve sadece kurumsal yatırımcıların değil aynı zamanda madencilerin de Bitcoin fiyatı konusunda umutlu olduğunu dile getirdi.

CoinMetrics verileri değerlendirildiğinde madencilerin son 6 ay içinde gerçekten çok az satış yaptığı görülüyor. Bu durum hem madencilerin fiyat konusunda umutlu olduklarını hem de yaralanması sebebiyle oluşan karamsar sürecin geride kaldığını gösteriyor. Yani artık madenciler tarafından bir satış baskısı gelmesi beklenmiyor.

Bunlara ek olarak şu anda piyasada bir FOMO yani kaybetme korkusu başladığı görülüyor ve bunun kurumsal tarafta çok büyük olduğu düşünülüyor. FOMO’ya kapılan yatırımcıların daha çok satın alma yapacağı ve bu sayede satın alma baskısının artacağı sonucunda da fiyat artışının devam edeceği ifade ediliyor.

Bitcoin Dolar Grafiği

Bitcoin dolar grafikleri değerlendirildiğinde de özellikle Mart ayındaki yüzde 50’lik çöküşün ardından Bitcoin’in çok iyi bir toparlama sergilediği görülüyor. BTC Mart ayında 3.600 dolar bandına kadar gerilemişti ve bugünkü fiyatlar değerlendirildiğinde yaklaşık olarak 5 katın üzerinde bir yükseliş olduğu görülüyor.

Bunların yanı sıra Bitcoin fiyatının artışının devam etmesi halinde BTC/USD grafiğinin daha önce hiç görmediği seviyelere ulaşacağı ve hatta 2021’de 140.000 doları göreceği de ifade ediliyor. 140.000 doların her ne kadar ütopik olduğu düşünülse de bundan 7-8 yıl önce de 20.000 doların ütopik olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ancak tecrübeli yatırımcıların da her zaman belirttiği gibi volatilitesi yüksek kripto para piyasasında riski en aza indirmek açısında detaylı araştırma yapmak, güvenli platformları kullanmak ve çok büyük rakamlarla yatırıma başlamak gerekiyor.

Yatırım yapmak isteyen öncelikler kendi araştırmalarını kendileri yapmalı, kulaktan dolma bilgilerle tabiri caizse evi arabayı satıp herhangi bir yatırım yapmamalı. Aslında bu gibi uyarıların her alanda yapıldığını ve sadece kripto alanına özgü olmadığını belirtmekte de fayda var.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatı Düşüşe Geçse de Ünlü Analist Yüreklere Su Serpti

Sonraki Haber

XRP Fiyat Tahmini: Ripple 30 Dolara Çıkabilir mi?

İlgili Haberler