Bitcoin İşte Bu Yüzden Yükseliyor!

Fatih Uçar

Kripto para yatırımcıları akşamüzeri bakiyelerinin arttığını gördü. Elbette Bitcoin’in 44.000 doları aşmasıyla altcoinler hareketlendi. Peki bu yükselişi tetikleyen gelişme neydi? Bir süredir 41.000 bölgesini desteğe çeviren BTC, Rusya’dan gelen açıklamayla birlikte yönünü yeninden yukarıya çevirdi. İşte detaylar.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bir Duma komitesi başkanı perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Bitcoin (BTC), Rusya’nın petrol ve diğer kaynaklar için ödeme olarak kabul edebileceği bir alternatif olabilir dedi. Duma Milletvekili Pavel Zavalny, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle yaptırım uygulanan Rusya’nın Batı’ya ruble ve altın karşılığında, Çin veya Türkiye gibi “dost” ülkelere ise ulusal para birimi veya bitcoin karşılığında gaz satabileceğini söyledi.

Duma’nın enerji komitesi başkanı Zavalny şunları söyledi;

“Satın almak istiyorlarsa, döviz cinsinden ödesinler ve bu bizim için altındır ya da farklı para birimleri olabilir. Para birimleri farklı olabilir ve bu normal bir uygulamadır, Bitcoin ile de ödeme yapabilirler”.

Zavalny’nin sözlerinin medyaya düşmesiyle birlikte Bitcoin 44.000 doları zorlamaya başladı. Yazı hazırlandığı sırada ise BTC fiyatı 44.000 doların üzerine bulunuyor. Bitcoin, mart ayının başlarındaki kısa bir fiyat artışından bu yana ilk kez günde yaklaşık %4 artışla bu seviyeyi gördü.

Terra (LUNA) Bitcoin Alımı

Fiyat artışını destekleyen diğer önemli bir gelişme ise Terra tarafından geldi. Hafta sonu bir podcast yayınını katılan şirket yetkilisi 3 milyar dolarlık Bitcoin alımı hedeflediklerini ve henüz bunun önemli bir kısmını almadıklarını açıkladı. Dün Binance borsasına 125 milyon dolar daha transfer eden Terra ikinci parti Bitcoin alımını OTC masası üzerinden yapmış olabilir. Yakın zamanda 125 milyon dolarlık daha alım yapılmıştı ve bunun devam etmesi bekleniyor.

Dün gelen haberlere göre şirketin toplamda 10 milyar dolarlık bir alım yapabileceği konuşuluyor. Eğer Terra, 3 milyar dolarlık BTC alımını tamamlarsa MicroStrategy’den sonraki en büyük kurumsal Bitcoin yatırımcısı konumuna yükselecek.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolara İlgi Artıyor: Almanların Büyük Kısmı Kriptolara İlgili!

Sonraki Haber

Piyasada Son Durum Ne? BTC ve Altcoin’ler Ne Yöne Gidecek?

İlgili Haberler