Bitcoin İşlem Ücretleri 1 Ayda %800 800 Arttı!

Bitcoin İşlem Ücretleri 1 Ayda %800 800 Arttı!

Cointelegraph’ın haberine göre, Bitcoin işlem ücretleri 11 Nisan’dan 14 Mayıs’a kadar %1.250’nin üzerinde artış sergiledi ve 0.38 dolardan 5.16 dolara kadar yükseldi. Her ne kadar 14 Mayıs’tan sonra düşüşe geçen Bitcoin işlem ücretleri 3.44 dolar civarında olsa da 11 Mayıs’taki Bitcoin blok ödülü yarılanmasından sonra yine %36.5’lik bir artış yaşandı.

Yarılanma ve İşlem Ücretleri

Ortaya çıkan verilere göre Bitcoin ağında işlem gerçekleştirmenin ortalama maliyeti sadece bir ayda %800’ün fazla artış sergiledi ve Mayıs ayında, Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek işlem ücretleri görülmüş oldu.

Bununla birlikte işlem ücretleri blok yarılanmasından bu yana üçte bir oranında arttı ve bu da işlem maliyetlerinde üç gün içinde %105’lik bir artışa neden oldu. Şu anda Bitcoin işlem ücretleri her ne kadar bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da yine de 2017 yılında görülen işlem ücretlerinin onda birinden daha az ücretlerle işlemler gerçekleşiyor.

Tarihsel Olarak İşlem Ücretleri

Öte yandan işlem ücretleri ikinci blok ödülü yarılanmasının ardından yaklaşık olarak %200 oranında artış sergilemişti. 2016 yılında hem Haziran ayı ortasında hem de Temmuz ayı sonunda Bitcoin işlem ücretleri o dönemin en yüksek seviyesi olan 0.24 dolar ile bir rekor kırmıştı.

2012 yılında gerçekleşen ilk blok ödülü yarılanmasında ise Bitcoin işlem ücretleri yalnızca bir günde %300’lük bir artış sergilemişti.

Her ne kadar blok ödülü yarılanmalarının ardından Bitcoin işlem ücretlerinde çok büyük artışlar görülse de aslında bu artışlar bile geleneksel ödeme sistemlerinde alınan ücretlerin çok çok altında kalıyor. Dolayısıyla şu an için artan ücretler yüzde olarak çok büyük olsalar da rakamsal olarak hala çok düşükler…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.