Bitcoin İşlem Hızı Yavaşmış… Peki Ya SWIFT?

İlayda Peker

United Press International’a 3 Aralık’ta açıklamalar yapan Bloom Technology’nin CEO’su Lee Sang-yoon, Locus Chain’in teknolojisi sayesinde Blockchain işlem sürelerinin bir saniyenin altına düştüğünü ifade etti.

İşlem Süresi: 0.23 Saniye

Yapılan açıklamalarda şirketin, Locus Chain teknolojisinin işlem hızını ortaya çıkarmak için 635 katılımcı ile açık bir node testi gerçekleştirdiği bildirildi. Sonuçlar, tek bir Blockchain işleminin 0.13-0.23 saniye sürdüğünü gösterdi. Kore Blockchain Derneği Başkan Yardımcısı Moon Young-bae testlerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Locus Chain’in tam bir versiyon haline gelmesi için hala çeşitli geliştirmeler yapılıyor. Ancak bu teknolojinin zaten işlemler için uygun olduğuna inanıyorum… Bunun gerçek bir anlaşma olduğunu düşünüyorum.”

Lee ayrıca, şu anki işlemlerin genellikle “kripto para birimleri için 10 dakikadan fazla ve Bitcoin için bir saatten daha uzun” sürdüğünü belirterek daha hızlı Blockchain işlemlerinin gerekli olduğunu savundu.

Bitcoin ve SWIFT

Uluslararası ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiği SWIFT’in açılımı: “Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği”. SWIFT, dünya çapındaki finansal kurumların güvenli, standart ve doğru bir ortamda finansal işlemler hakkında bilgi gönderip almasını sağlayan bir ağ olarak tanımlanıyor. SWIFT işlemlerini her banka bir SWIFT kodu ile kullanıyor ve bu kod sayesinde işlemin doğru yere ulaşıp ulaşmadığı teyit edilebiliyor.

Günümüzde bir SWIFT işleminin tam anlamıyla gerçekleşmesi yaklaşık olarak en az 2-3 günü alıyor. Kabaca eğer SWIFT işlemini saat 17:00’dan önce gerçekleştirdiyseniz en az 2 iş günü içinde, 17:00’dan sonra gerçekleştirdiyseniz en az 3 iş günü içinde işlem tamamlanıyor.

Büyük firmalar özellikle yüklü ödemelerde bugüne kadar güvenilir olması açısından SWIFT ile işlem gerçekleştiriyordu ve bu durum ciddi aksaklıklara neden oluyordu. Çünkü iki ülke arasındaki kurdaki en ufak bir değişiklik bile anlaşma yapılan tutarda çok büyük farklar olmasına yol açabiliyor…

Şu anda Bitcoin’i işlem hızı bakımından eleştirenler sanıyorum ki hiç SWIFT işlemi gerçekleştirmemiş, kredi kartları ile anında işlem gerçekleştiğini düşünen kişiler… Kredi kartı işlemlerinde dahi provizyon süresi denilen işlem süreleri bulunur ve siz işlem anında gerçekleşti diye düşünürken aslında arka planda iş yeri, kredi kartı bakiyeniz ve banka arasında bir süreç başlar. Bu sürecin sonuçlanması da bazen 2-3 iş gününü bulabilir.

Bunun yanında Bitcoin’de işlem süreleri genel itibariyle 1 ile 2 saat arasında tam anlamıyla sonuçlanırken ve bunun Locus Blockchain gibi teknolojik gelişmelerle hızlanmasının imkanı varken hala işlem hızı bakımından Bitcoin’i yetersiz görenleri ben şahsen anlamıyorum.

Ayrıca Blockchain üzerinde gerçekleştirilen para transferleri işlem ücretleri ve SWIFT işlem ücretleri konusuna da bu yazıda şimdilik hiç değinmiyorum….Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Upbit’ten Çalınan ETH’lar Taşınmaya Devam Ediyor

Sonraki Haber

150 Yıllık Hayalet Kasabada Madencilik Ruhu Oluşturuluyor

İlgili Haberler