Bitcoin Neden Değerli ve Bu Değerini Nereden Alıyor?

Bitcoin Haber

Bitcoin (BTC) internet üzerinden para aktarma konusunda oldukça verimli bir hizmet sunuyor ve hiçbir merkez tarafından kontrol edilemeyen merkezsiz yapısı, şeffaf ağı sayesinde merkez bankası tarafından kontrol edilen paralara karşı bir alternatif oluşturuyor. Bitcoin’in fiyatı ve değeri zaman zaman değişse de, aslında birçok kişi bunun değerini nereden aldığını tam olarak bilmiyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar itibari paraların alternatifi olarak vurgulandı ancak bir itibari paraya değer veren temel şey nedir?

Para Birimlerinin Neden Değeri Var?

Para birimi eğer bir değer saklama aracı olarak kullanılırsa değerli olacaktır. Tarih boyunca birçok çeşitli değerlere sahip eşya alım satım veya değer saklama için kullanılsa da, modern çağda bu tamamen değişti. Ülkelerin merkez bankaları depoladıkları altına veya değerli madenlere endeksli olarak para birimi bastı ve buna temel olarak ”Altın Standardı” denmekte.

ABD’nin merkez bankası FED gibi birçok önde gelen kurum ise son yıllarda altına endeksli para basmayı bıraktı ve bu da doğal olarak enflasyonu ve buna benzer birçok problemi beraberinde getirdi. Özellikle 2008 krizinden sonra birçok vatandaş merkez bankalarına ve kendileri yerine finansal karar alan kurumlara güvenmeyi bıraktı.

Bir paranın gerçek anlamda değer kazanması için bundan ayrı olarak sahip olması gereken özellikler ise, nadirlik, bölünebilirlik, kullanılabilirlik ve transfer edilebilirlik olarak bilinmekte.,

Nadirlik

Nadirlik temel olarak bir para birimi veya ürün ne kadar bulunursa o kadar değerlidir prensibini benimsemekte. Değerli bir maden olan altını buna örnek gösterebiliriz.

Bölünebilirlik

Bölünebilirlik ise ilgili para biriminin küçük parçalara ayırabilmesinin mümkün olması anlamına geliyor. Bir para ne kadar küçük birimlere ayrılabiliyor ise o kadar kullanılabiliyordur.

Kullanılabilirlik

Üçüncü bölüm olan kullanılabilirlik aslında söz konusu para biriminin verimli olmasını hedefliyor. Bireyler veya kurumlar bunu çeşitli hizmetler ve servisler için kullanabilmeli. Bir ürün satın alırken veya ürün satarken kullanılamayan bir para birimi, aslında işe yaramayan bir para birimidir.

Transfer edilebilirlik

Para birimlerinin kullanışlı olması biraz da bunların transfer edilebilirliğine bağlı. Eğer bir para birimi dijital çağda çok zor şatlarda transfer edilebiliyorsa, çok az kişi bunu kullanacaktır.

Bitcoin Nasıl Fiyatlanıyor? Değeri Nereden Geliyor?

Bitcoin’in aslında temelde baz bir değeri bulunmuyor. Şu an herkes elindeki BTC’leri satmaya başlasa ve kimse BTC talebinde bulunmasa Bitcoin değeri çok hızlı bir şekilde sıfır dolara inecektir. Ancak BTC’nin sahip olduğu prensipler insanların buna talep göstermesini ve değerinin artmasını sağlamakta.

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, sadece ama sadece 21 milyon adet üretilebilir ve bu da nadirlik unsurunu ortaya çıkartıyor.

21 milyon olan Bitcoin birçok itibari paranın bölünemediği kadar çok bölünme yaşayabiliyor ve 0.00000001 BTC’ye yani sektörde Satoshi olarak bilinen birime kadar inebiliyor. Bu da milyarlarca bireyin küresel ekonomide istedikleri miktarda BTC göndermesini sağlıyor.

Üçüncü değer birimine geldiğimizde Bitcoin’in itibari paralardan geride olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Kullanılabilirlik açısından henüz Dolar gibi önde gelen itibari paraların seviyesine ulaşamayan BTC, yine de ilk yıllarına kıyasla birçok alana sıçradı ve BTC ile ürün, hizmet ve hatta ev, araba satın almak bile mümkün.

Transfer edilebilirlik konusunda dünyanın neredeyse bütün itibari paralarını geride bırakan BTC, dakikalar içerisinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna değer aktarımı yapabilmekte.

Bütün bunlar aslında Bitcoin’e değer veren unsurlar ve BTC, itibari paraları geçmeye devam ettikçe değeri de artmaya devam edebilir..Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin Madencilik Zorluk Seviyesi Nedir?

İlgili Haberler