Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bitcoin Haber

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen bir kişi veya bir grup tarafından yaratıldı. Bugüne kadar kimse Nakamoto’nun kim olduğunu çözemedi veya çözenler de bunu dünya ile henüz paylaşmadı. 2011 yılında internet üzerinden adeta kaybolan Nakamoto, arkasında bıraktığı birkaç ipucu ile hala konuşulmakta ve kimliğine dair teoriler üretilmesine sebep olmakta. Bu yazımızda; bitcoin hangi ülkenin para birimidir? bitcoin i kim yönetiyor? Bitcoin kimin? bitcoin kimin elinde? bitcoin nerenin parasıdır? Bitcoin’i Kim buldu? Bitcoin’i Kim yarattı? Gibi sorulara cevap veriyoruz.

Bitcoin’i Kim Kurdu

Satoshi, Bitcointalk forum üzerindeki bir gönderisinde 2007 yılında BTC üzerinde çalıştığını vurgulamıştı. Genesis bloğu veya BTC Blockchain ağının ilk bloğu 3 Ocak 2009 yılında kazıldı ki bu da BTC sisteminin yaklaşık 2 yılda oluşturulduğunu göstermekte. Genesis bloğunun madencisi olan Nakamoto, aynı zamanda ilk Bitcoin’leri sirkülasyona sokan kişi konumunda. 2008 yılında yayınlanan Bitcoin White Paper (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System), Bitcoin ile ilgili ilk dokümana Türkçe çevirisiyle (Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi) bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak bir BitMEX araştırması Bitcoin’in ilk günlerinde bir kişinin 700.000 BTC kazdığını ortaya çıkardı ve sektörde bunun Satoshi Nakamoto olduğuna dair çok güçlü teoriler mevcut. Bu resmi olarak kanıtlanmasa da birçok uzman bundan yüzde 80 emin gibi gözükmekte. Satoshi’nin sahip olduğu veya kazdığı BTC’lerden 1 tanesini bile harcamadığı da düşünülüyor. Yıllar boyunca Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden çok fazla kişi olsa da, bunlardan hiçbiri gerekli kanıtları sunamadı.

Bitcoin’i Kim Yönetiyor

Kripto para sektörünün bu konuda en çok duyduğu isim ise Craig Wright olarak biliniyor. 2015 yılının başlarında Bitcoin’in mucidi olduğunu belirten Wright, herhangi bir elle tutulur kanıt sunamadı.

Satoshi Nakamoto

Buna ek olarak bir gazeteci tarafından Bitcoin’in mucidi ilan edilen bilişim uzmanı Dorian Nakamoto da soyad benzerliğinden dolayı bu gruba dahil edildi. Ancak daha sonra Dorian’ın kendisi bu iddiayı reddetti ve bir olası Satoshi Nakamoto daha elenmiş oldu.

Hal Finney

Bugüne kadar en olası seçeneklerden birisi olarak görülen bilgisayar bilimcisi, kriptografi uzmanı Hal Finney ise hayatını kaybettiği için bu durumu bizzat doğrulayamadı veya yalanlayamadı. Bitcoin hakkında tarihteki ilk tweet’i atan ve Satoshi Nakamoto ile birebir e-posta trafiği bulunan Finney’in, 2014 yılında ALS hastalığından hayatını kaybetmesi bu gizemi daha içinden çıkılmaz bir hale soktu.

Nick Szabo

Daha Bitcoin piyasaya çıkmadan Bit Gold isimli dijital bir para birimini piyasaya süren Nick Szabo ise kesinlikle başka bir güçlü ihtimal olarak gözüküyor. Bitcoin’in üretilmesi ile doğrudan hiçbir bağı olmayan Szabo, daha önce bu iddiaları reddetmiş ve Satoshi olmadığını vurgulamıştı.

Satoshi Anonim Kalmalı

Satoshi’nin anonim kalması aslında mümkün olan en iyi senaryo olarak açıklanabilir. İcadının anonimliği ve finansal özgürlüğü hedeflediğini göz önüne alacak olursak, Satoshi’nin kimliğinin keşfedilmesi belki bütün bunları bitirebilir ve her şeyi tersine çevirebilir. Nakamoto bir devlet, bir grup veya bir kişi olabilir ancak bunun gizli kalması bütün kripto para ve Bitcoin topluluğu için kesinlikle çok daha iyi olacaktır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Satoshi Nakamoto’nun en başında planladığı gibi Bitcoin madencilik ile üretiliyor. Büyük ve güçlü bilgisayarların çözdüğü zorlu matematik problemlerinin sonrasında Bitocin’ler ortaya çıkmış oluyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

Sonraki Haber

Bitcoin Madenciliği Nedir?

İlgili Haberler