Bitcoin, Hisse Senetlerinden Daha İstikrarlı Olabilir Mi?

İlayda Peker

Kripto para kredi platformu olarak bilinen Celsius Network’ün CEO’su Alex Mashinsky, Bitcoin’in günümüzdeki finansal kriz esnasında yatırımcıların ilgisini çekecek bir varlık haline gelmediğini savundu. CEO’ya göre Bitcoin henüz geleneksel varlıklardan yeterince bağımsız hareket etmiyor.

Korelasyon ve Volatilite

22 Nisan’da David Pakman Show’da verdiği bir röportajda Mashinsky, lider kripto para biriminin küresel salgının başlangıcından bu yana önemli bir artış görmediğini ifade etti. Çünkü Mashinsky’a göre geçen yıldan herhangi bir döneme bakılırsa Bitcoin ile hisse senetlerinin oldukça yüksek korelasyon içinde hareket ettikleri görülüyor.

Ünlü CEO’ya göre mevcut korelasyon birçok yatırımcının Bitcoin ve kripto para birimlerinden vazgeçmesine sebep olabilir.

Öte yandan Cointelegraph’ın haberine göre, Bitcoin 12 Mart çöküşünün ardından hisse senetleri yerine altınla daha fazla korele bir şekilde ilerledi. Ayrıca kripto para biriminin volatilitesi de her ne kadar genel bir üne sahip olsa da son zamanlarda petrol onu geride bıraktı.

Mashinsky volatilite ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Beş yıl önce BTC hisse senetlerine karşı çok daha volatil görünüyordu ama artık geleneksel piyasalardan daha istikrarlı görünüyor. BTC günde %2 hareket ederken hisse senetleri %5-10 volatilite sergiliyor. “ ifadelerini kullandı

Bunların yanında 2010 ve 2019 arasında en iyi performansı gösteren hisse senedi olan Netflix’i örnek gösteren CEO, Bitcoin hala Netflix hisselerinden 2.000 kat daha iyi performans sergilediğini ifade etti.

Yatırımcılar ve Bitcoin

Koronavirüs salgını yol açtığı ekonomik çöküş sebebiyle birçok insanın nakde yönelmesini sağladı. Dolayısıyla hem geleneksel piyasalarda hem kripto para piyasalarında önemli düşüşlere sebep oldu. Yatırımcılar ellerindeki varlıkları satarak nakit tercih etme yoluna gitti. Bununla birlikte Mashinsky, ABD ekonomisinin istikrarı sağlamak için attığı adımların eninde sonunda Bitcoin’in işine yarayacağını ifade etti. Çünkü CEO’ya göre Bitcoin’in deflasyonist olması lider kripto para birimi birkaç adım öne taşıyor…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC İçin Bir Ütopik Tahmin Daha Geldi: 300.000 Dolar

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 23/04/2020

İlgili Haberler