Bitcoin Hırsızlığı İle İlgili Rusya Şaşırtıcı Bir Karar Verdi!

Bitcoin Hırsızlığı İle İlgili Rusya Şaşırtıcı Bir Karar Verdi!

30 Haziran’da bir Rus ceza mahkemesi, dijital bir para birimi olarak Bitcoin’in (BTC) diğer varlıklarla aynı mülkiyet korumasından faydalanamayacağını savundu ve aslında genel itibari ile ceza gerektiren bir hırsızlık olayında cezaya gerek olmadığını ifade etti.

Davanın Detayları

Dava 2018 yılında Federal Güvenlik Servisi (FSB) ajanlarını taklit eden iki adamın ve suç ortaklarının kurbanı kaçırdığı ve 5 milyon ruble, 90.000 dolar nakit ya da 99.7 BTC talep ettiği bir kaçırılma olayına dayanıyor. Kaçıranlar sekiz ile on yıl hapis istemi ile yargılandı ve ceza aldılar.

Ancak bunu takiben kaçırılan kişi kendisinin kaybının da karşılanmasını mahkemeden talep etti. Mahkeme, hırsızların 5 milyon rubleyi geri ödemeleri gerektiğini iddia ederek kısmen kurbanın lehine karar verdi. Ancak kripto para birimi söz konusu olduğunda mahkeme, dijital para birimleri Rusya yasaları tarafından yasal tanınmadığı ve para birimi olarak kabul edilmedikleri için bu talebin karşılanmayacağını dile getirdi.

Her ne kadar mağdur olan kişi hala şansını hukuk mahkemesinde deneme imkanına sahip olsa da gelecekteki davalar için alınan bu kara çok önemli bir yer işgal ediyor. Çünkü mahkeme açıkça Bitcoin hırsızlığının suç olmadığını ilan etmiş oldu.

Bitcoin Çalmak Suç Değil Mi?

Şu anda her ne kadar Bitcoin’in çoğu yerde yasal statüsü bulunmasa da aslında insanlar Bitcoin yatırımı yapıyor ve kısıtlı da olsa kripto para birimlerini alışverişler kullanıyor. Dolayısıyla kripto ekosisteminde çoğu ismin dile getirdiği gibi Bitcoin ile ilgili yasal statülerin belirlenmesi yukarıdaki örnekte olduğu gibi durumların yaşanmaması için hayati önem teşkil ediyor.

Bunların yanında Bitcoin dolandırıcılıkları ve hırsızlıkları ile ilgili defalarca kötü niyetli kişilerin ceza aldığına şahit olduk. Dolayısıyla bu sebeple Rusya’nın aldığı karar oldukça şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.