Bitcoin Hesaplama

İlayda Peker

Özellikle Bitcoin fiyatının volatil olduğu dönemlerde hesaplama yapmak oldukça önemli bir hal alıyor. Çünkü Bitcoin genel olarak dolar kurunda fiyatlandırılıyor ve diğer geleneksel para türlerine çevrilirken sorunlar çıkabiliyor.

Bitcoin hesaplama için büyük kripto para borsalarının tabloları ya da bu işlem için özel olarak tasarlanan uygulamalar kullanılabiliyor. Btcturk gibi Türk borsaları direk olarak TL cinsinden Bitcoin fiyatını verirken Binance gibi küresel borsaların da bazılarında TL cinsinden hesaplamalar yer alıyor.

Bitcoin Hesaplama Aracı

Bitcoin hesaplama araçları, Bitcoin’in geleneksel para dönüşümlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Borsalar bu işlemleri herhangi bir ek uygulamaya gerek duymadan yaparken, sadece bu işlem için kullanılan uygulamalar da bulunuyor. Ayrıca CoinMarketCap gibi veri sitelerinin de benzer araçları bulunuyor.

Bitcoin’de fiyatlandırmalar genellikle dolar cinsinden yapılıyor. Bu sebeple ülkenin geleneksel para biriminin dolar karşısındaki değeri de Bitcoin fiyatı açısından önem taşıyor. Örneğin; yazının yayına hazırlandığı sırada 1 dolar 7,90 TL’den işlem görüyor ve 1 Bitcoin’in 19.300 dolar bandında işlem yaptığı görülüyor. Dolayısıyla 1 Bitcoin 152.470 TL’den işlem görmüş oluyor.

Bu hesaplamayı her seferinde her geleneksel para birimi için yapmak pratik olmayacağı için borsalar, veri sağlayıcıları ve uygulamalar Bitcoin hesaplama araçlarını kullanıcılarına sunuyor. Böylece kullanıcılar ekstra zaman harcamadan anlık fiyatları görebiliyor.

Bunlara ek olarak bazı sitelerde Bitcoin ve kripto para birimlerinin de birbirleri cinsinden fiyatları yer alıyor. Aslında çoğu kripto para borsası listeledikleri kripto paralara bağlı olarak Bitcoin işlem çiftleri sunuyor ve bu noktada da kullanıcılar Bitcoin hesaplama aracını kullanabiliyor.

Ayrıca bazı uygulamalarda kullanıcılar, istedikleri borsayı ve kripto para birimlerini seçerek kolaylıkla Bitcoin hesaplama aracı sayesinde Bitcoin’in o coin karşısındaki değerini ya da tam tersini öğrenebiliyor.

Bitcoin Dolar Kuru

Yazının yayına hazırlandığı sırada lider kripto para birim Bitcoin dolar karşısında 19.300 USD’den işlem görüyor. Bitcoin dolar kuru tüm yatırımcılar için oldukça büyük önem arz ediyor. Çünkü hem dolar dünyanın rezerv para birimi olarak kabul ediliyor hem de Bitcoin’in de genel kabul gören fiyatlandırması dolar üzerinden yapılıyor.

Ayrıca dip seviyelerin ve rekor seviyelerin de her zaman dolar cinsinden kabul edildiğini ve son zamanlarda olduğu gibi geleneksel paralar bazında değil de 20.000 dolarlık rekorun kırılmasının önemli kabul edildiğini belirtmek gerekiyor.

BTC TL Çeviri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu anda 1 BTC yaklaşık olarak 152.470 TL’den işlem görüyor.

BTC TL bazında fiyat çevirilerini Türk kripto para borsalarının tamamı yapıyor. Bununla birlikte bazı küresel borsalarda da benzer çeviriciler kullanılıyor. Böylece TL bazında işlem yapmak isteyen kullanıcıların işi oldukça kolaylamış oluyor.

Özellikle Türk kullanıcılar için TL ile işlem yapmak önem taşıdığı için bu gibi uygulamalar oldukça faydalı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca borsaların bu hizmeti sunuyor olması anlık olarak BTC TL çeviri yapılabilmesi açısından da önem taşıyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 03/12/2020

Sonraki Haber

Bitcoin’in (BTC) Arz Kıtlığı Gelecekte Bir Soruna Mı Dönüşecek?

İlgili Haberler