Bitcoin: Her Devrim Hasar Bırakır, Önemli Olan En Az Hasarı Bırakabilmek!

İlayda Peker

Koronavirüs salgını sebebiyle tüm piyasalarda düşüşler yaşanıyor. Kripto para yatırımcıları ise altın dahil her alanda görülen düşüşlerin Bitcoin’de ve altcoin’lerde bir artış trendi yaratmasını bekliyor ve sırf bu sebeple belki de küresel ekonominin çökmesine seviniyor… Peki, bu doğru bir yaklaşım mı?

Küresel Düşüşe Sevinip Bitcoin’de Artış Beklemek

Küresel olarak ekonomiyi etkileyen olaylar sırasında Bitcoin’in bir artış ivmesi yakaladığına defalarca şahit olduk. Örneğin, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşları sırasında varlıklarını korumak isteyenler “güvenli liman” olarak altına ve Bitcoin’e yöneldi. O dönemde son olaylar yaşanmadığı için Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığı sorgulanmıyor belki de yalnızca artıştan kaynaklanan kara odaklanılıyordu. Dolayısıyla bir kural halini alan “talep arttıkça fiyat artar” ilkesiyle altın fiyatı da Bitcoin fiyatı da artıyordu.

Bitcoin her ne kadar 2008 finansal krizi sonrasında ortaya çıkmış olsa ve paranın özgürlüğünü bireye geri verecek olan bir sistem şeklinde tasarlanmış olsa da şu anda geleneksel finansal sistem üzerinden küresel ekonominin döndüğünü unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla ileride finansal sistemin çökeceğini, bankaların yok olacağını, hükümetlerin paraya hiçbir şekilde karışamayacağını düşünüyor olsanız bile günümüzde geleneksel finansal sistemin bozulmasının bir finansal kriz yaratacağını da unutmadan yorumlar yapmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Yanlış anlaşılmasın: Ben de Bitcoin’in devrimsel bir sistem olduğunu, altında yatan Blockchain teknolojisinin de Bitcoin’i destekleyen devrimsel bir teknoloji olduğunu düşünüyorum. Ama Bitcoin bir devrim gerçekleştirirken en az hasarla bu devrimin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum. Her devrim beraberinde bir takım hasarları da getirir. Bu değişmez bir kanun… Ancak o devrimin ne kadar başarılı olduğu belki de arkada ne kadar az hasar bıraktığına bağlıdır…

Bu sebeple sadece Bitcoin’in yatırımcılara daha çok kazandırması için geleneksel finansal sistemin anında yok olmasını isteyecek kadar bencil olamıyorum. Öncelikle Bitcoin ne olduğu ve ne yapmak istediği anlaşılırsa geçişin daha yumuşak ve daha hasarsız olacağı kanısındayım.

Güncel Durum

Şu anda koronavirüs salgını sebebiyle hem geleneksel finansal sistem hem de kripto para sistemi oldukça sancılı günler yaşıyor. Bunu da “Bak Bitcoin de düşüyormuş” şeklinde düşünmek yerine insanların telaşına ve ne yapacaklarına karar verememesine bağlıyorum.

Bulunduğumuz durumun içinden çıkıp geniş bir çerçeveden baktığım zaman insanların panikle ellerindeki tüm varlıkları nakde dönüştürmeye çalıştıklarını görüyorum. Çünkü fiyatların bu kadar düşmesi “birden ve büyük miktarda yapılan satış” dışında başka bir şeyle açıklanamaz. Bu durum da “panik havası” ile rahatlıkla açıklanabilir.

Gelecekte Ne Olabilir?

Koronavirüs salgını kontrol altına alınıp insanlardaki panik havası son bulduğunda ekonominin normale döneceği kanısındayım. Dolayısıyla geleneksel finansal sistemin ne kadar güçlü olduğu ya da Bitcoin’in ne kadar güçlü olduğu aslında panik havasından sonra anlaşılacak.

Geleneksel finansal sistemin bu kadar büyük bir vurgundan çıkıp da kısa sürede toparlanabileceğine inanmıyorum. Bu noktada Bitcoin’in daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağını ve belki de bu sebeple kripto paraların ne yapmak istediğinin anlaşılacağını düşünüyorum.

Ayrıca geleneksel finansal sistemdeki kayıpların Bitcoin’deki kayıplardan çok daha büyük olduğu göz önüne alındığında zaten toparlanmanın kripto paralarda daha kolay olması şaşırtıcı da olmaz. Dolayısıyla Bitcoin’in bu krizde toparlanması çok daha kolay olabilir.

Bu toparlanmadan sonra da asıl devrimci hareket başlayabilir. Bitcoin devrimine inanan biri olarak asıl bu raddeden sonra kripto para birimlerinin başarısının ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi hem bireysel hem kurumsal olarak en az hasarla bu iş gerçekleştiğinde tüm dünya Bitcoin’in önemini kavrayabilir. Yani “Bitcoin yükselsin, geleneksel siteme n’olursa olsun” diye düşünmemek gerekiyor. Kaş yapayım derken göz çıkarmadan bu süreci yönetebildiğimiz sürece başarılı olabiliriz…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Koronavirüs Krizini Atlatabilecek Mi?

Sonraki Haber

Opera’dan Apple Pay İle BTC Ve ETH Hamlesi

İlgili Haberler