Bitcoin Hashrate’i %29 Düştü, Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Bitcoin ağının hashrate’i bugün büyük bir düşüş sergiledi ve neredeyse 2020 yılının en yüksek seviyesinin %45 altına geriledi. Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, ağın hashrate’i 1 Mart’ta 136.2 quintillion hash (EH/s) seviyesindeydi. 26 Mart’ta yani bugün ise bu rakam 7.5.7 EH/s seviyesine kadar geriledi.

Bunun yanında bir başka veri analiz şirketi olan Coin.dance daha sade bir anlatımla, hashrate’in 5 Mart’ta 150 EH/s ile 2020’nin zirvesini gördüğünü ve bugün ise %29’luk düşüşle 105.6 EH/s seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Hashrate ve Zorluk

Bir kripto para biriminin hashrate’i, belirli bir ağın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplama sayısının ölçüsünü veren bir parametre olarak karşımıza çıkar. Daha yüksek bir hashrate, yeni blokları doğrulamak için madenciler arasında daha fazla rekabet anlamına gelir. Ayrıca %51 saldırısı gerçekleştirmek için gereken kaynak sayısını artırır ve ağı daha güvenli hale getirir.

Bununla beraber zorluk, 10 dakikalık blok doğrulama süresini tutarlı kılmak ve korumak için her 2016. blokta bir ya da iki haftada bir ayarlanır. Bunun ağın hashrate’i ile  yakın bağlantısı bulunuyor. Tipik olarak, ağa katılan madenci sayısı azaldığında zorluk düşer ve aynı şekilde ağa katılan madenci sayısı arttığında zorluk seviyesi de yükselir.

Verilerin Yorumlanması

Fiyat, hashrate ve zorluk arasındaki ilişki, tarihsel olarak bazı analistlerin “madencilerin teslim olma döngüsü” olarak adlandırdığı bir eğilim yarattı.

Teori, Bitcoin’in fiyatı yüksek kalırken ve madencilik karlı olsa da, madencilerin sıkıldığı ve varlıklarının giderlerini karşılamak için daha fazla satış yapmaya zorlandığı bir eşiğe ulaşana kadar hem hashrate’in hem de zorluğun inç olarak arttığını gösteriyor. Dolayısıyla bugünkü hashrate’teki düşüşlerin bu durumun bir göstergesi olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Btc.com’dan alınan verilere göre, Bitcoin’in zorluğunun 14 gün içinde %16 daha azalması bekleniyor.

Kaynak: Cointelegprah


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi

Sonraki Haber

Dijital Doların Ardında Yatan Gerçekler

İlgili Haberler