Bitcoin Hakkında Yanlış Bilinenler – 4

Bitcoin Haber

Bu yazımızda Bitcoin hakkında Türkçe basında ve popüler bloglarda yazılan bazı yazılardaki yanlış bilgileri ele alacağız. Amacımız kesinlikle yazarların bilgi eksikliklerini yüzlerine vurmak değil. Bitcoin hakkında Türkçe içeriğin oluşmasına katkıda bulunan tüm yazarlara saygı duyuyoruz ve yazılarının ulaştığı kitlenin büyüklüğü dolayısıyla bilgi kirliliğini azaltmayı hedefliyoruz.

Başlık: Dijital Parayı Altına Tercih Ediyorlar

Kaynak: Dünya Gazetesi / Milliyet Gazetesi
URL: http://www.dunya.com/mobi/news_detail.php?id=206185 / http://ekonomi.milliyet.com.tr/dijital-parayi-altina-tercih/ekonomi/detay/1783529/default.htm
Yayın tarihi: 28 Ekim 2013
Yazarı: Didem ERYAR ÜNLÜ
Orjinal Metin: http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/10/bitcoin-in-japan/

Metin:

“Bitcoin’un kontrolü dünya geneline yayılmış binlerce kişisel bilgisayarda. Bu makineleri işleten yazılım, günün birinde yeni Bitcoin üretmekten vazgeçebilir; fakat bunun kararını yazılımı kullanan çoğunluk verecek.”

Düzeltmeler:

Günün birinde yeni Bitcoin  üretilmemesinin kararı daha ilk Bitcoin’den önce verilmişti bu yüzden kullanıcıların bir karar vermesine gerek yok.  Tasarımı gereği her 4 senede bir üretilen yeni Bitcoin miktarı bir önceki dönemdekinin yarısı kadardır. Toplam 21 milyon Bitcoin üretilebilecektir ve basit bir hesapla 2033 yılında son Bitcoin’in üretileceği şimdiden bulunabilir.

İlgili yazılar:


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Hakkında Yanlış Bilinenler – 3

Sonraki Haber

Marmaray Kaç Bitcoin Ediyor?

İlgili Haberler