Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor, Altcoin Sezonu Başlar Mı?

İlayda Peker

Ortaya çıkan yeni bir grafik Bitcoin hakimiyetinde düşüş yaşanacağını ve altocin’lerin atağa geçeceğini gösteriyor olabilir. Ancak yapılan açıklamalara göre Bitcoin hakimiyetinin %58 seviyesi ya da üzerinde kalması, altcoin sezonunun başlaması önünde bir engel oluşturabilir ve dolayısıyla çok beklenen altcoin boğa piyasasının başlaması bir süre daha gecikebilir.

Bitcoin Hakimiyeti

BTC hakimiyeti, Bitcoin’in piyasa değerinin kripto para birimi alanının geri kalanına karşı ağırlığını ölçen bir metrik olarak karşımıza çıkıyor. Sadece Bitcoin ve altcoin’lerin sağlığı için bir gösterge olarak hareket etmekle kalmaz, aynı zamanda iki tür kripto varlığı arasında herhangi bir sapmanın ne zaman meydana geldiğini tahmin etmek için de kullanılabilir.

Genel olarak incelendiğinde altcoin’ler ve Bitcoin hemen hemen benzer fiyat hareketlerini sergiliyor. Ancak bazı durumlarda Bitcoin’de büyük artışlar yaşanırken altcoin’ler bir çöküş grafiği çizebilir.

Günümüzdeki grafiklerde ise altcoin’lerin 2019 yılında kaybettiği yeri kazanmaya çalıştığını görüyoruz. 2019 yılında Bitcoin iyi bir performans sergilerken altcoin’ler deyim yerindeyse dökülmüştü ve BTC karşısında büyük değer kayıpları yaşamıştı.

Öte yandan BTC hakimiyeti neredeyse bir yıl önce sona erdi ve o zamandan beri istikrarlı bir düşüş yaşanıyor. Her ne kadar son zamanlarda bir artış yaşanmış olsa da üç günlük zaman diliminde yine bir düşüş sinyali alınıyor. Yapılan analizlere göre yaşanan son fiyat düşüşü Bitcoin piyasa hakimiyetini %58 seviyesine geri çekecek.

Altcoin Sezonu Başlar Mı?

Aslında tarihsel olarak bakıldığında Bitcoin hakimiyetinde %58 oranı kilit seviye olarak görülüyor. Bu seviyeden sonra genel itibariyle çok daha düşük seviyelerin görüldüğü ifade ediliyor. Örneğin; 2017 yılında %58 seviyesinden sonra hakimiyet %35’e kadar gerilemişti. Bu düşüş sonrasında bir sıçramama ile sonuçlandı ve hakimiyet %73 seviyesine kadar yükseldi.

Analistlere göre Bitcoin hakimiyetinde yaşanacak büyük bir düşüş altcoin sezonunu kesin olarak tetikleyen bir etken olacak. Ancak bazı analistlerin “bir daha asla altcoin sezonu yaşanmayacak” iddialarını da göz ardı etmemek gerekiyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’lerin %60’ı Uzun Vadeli Yatırım Olarak Değerlendiriliyor

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 20 Haziran 2020

İlgili Haberler