Bitcoin Güçleniyor, Fiat Para Birimleri Geride Kalıyor!

İlayda Peker

Bitcoin, büyük bir fiyat toparlanması ve Rus fiat para biriminin büyük düşüşü ile geçen saatlerin ardından bir süreliğine Rus rublesini geride bıraktı. Dolayısıyla uluslararası arenadaki durumların Bitcoin fiyatını pozitif etkilediğinden bahsedilebilir.

Bitcoin, Rubleyi Geride Bıraktı!

Piyasadaki en büyük kripto para birimi, Rus Rublesinin son 30 yıldaki en düşük seviyelere gerilemesinden sonra, küresel sıralamada bir süre rubleyi geçmeyi başardı. Son 24 saat içinde Bitcoin fiyatında %10’un üzerinde görülen yükseliş, lider kripto para biriminin Meksika pezosu ve Tayland bahtını da geride bırakmasını sağladı.

Bu dalgalanma ile Bitcoin, Suudi Arabistan, İsrail ve İsveç gibi ülkeleri geride bırakarak en değerli 15 para birimi arasına girmeyi de başardı. Yapılan açıklamalara göre Bitcoin, bu yükseliş trendini sürdürürse İsviçre frangı’nı da geçmeyi başarabilir.

Ancak bu noktada yaşanan yükseliş sonrasında BTC’nin ufak bir gerileme yaptığını ve yeniden rublenin altına gerilediğini de belirtmek gerekiyor. Eğer bu seviyelerden BTC %52’nin üzerinde artış yaşarsa İsviçre frangı dahil olmak üzere bahsi geçen tüm para birimlerini geride bırakmış olacak.

Bitcoin ve Diğer Varlıklar

Bitcoin, dünyanın en büyük şirketlerinin ve emtialarının piyasa değeriyle karşılaştırılırsa, kripto para birimi dünyadaki tüm büyük varlıkların tüm piyasa değerini çoktan aştı. Meta, Berkshire Hathaway, Visa, Mastercard, JP Morgan Chase ve dünyanın en büyük ETF’si olan SPDR S&P 500 ETF Trust’tan daha iyi performans gösteren dünyanın en değerli dokuzuncu varlığı.

Öte yandan Bitcoin’in üzerinde, elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve ardından 1,3 trilyon doların üzerinde bir sermaye ile yenilecek emtia olan gümüş yer alıyor. Toplam kripto para piyasası değeri 1,9 trilyon dolar üzerinde seyrederken altının değeri 12 trilyon dolar üzerinde.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Kriptolar Neden Yükseliyor?

Sonraki Haber

Shıba Inu Yakımları Devam Ediyor: Kaç Adet SHIB Yakıldı?

İlgili Haberler