Bitcoin Geleneksel Sistemin Yerini Alabilir Mi?

Bitcoin Geleneksel Sistemin Yerini Alabilir Mi?

BuffettsBooks.com’un kurucusu Preston Pysh Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile mevcut parasal genişleme, UBI ve ABD’de kargaşaya dönüşen sivil huzursuzlukla ilgili düşüncelerini paylaştı. Pysh Bitcoin mevcut durumda bir gümüş olduğunu ifade etti ve görüşlerini paylaşmak üzere Mark Cuban’ı da tartışmaya davet etti.

Uzun Vade

Hükümetlerin ve merkez bankalarının mevcut durumdan çıkmak için sürekli para bastıklarına değinen Pysh, isyanların, kargaşanın ve durumun daha da kötüleşmesini önlemek için bu kontrollerin gerekli olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte Preston Pysh, bazılarının “evrensel temel gelir” (UBI) olarak adlandırmaya başladığı bu durumun, zengin ve fakir arasındaki uçurumu arttırdığını kabul ettiğini belirtiyor.

Öte yandan Pysh Bitcoin yatırımının da bu sebeple olduğunu ifade ediyor ve geleneksel paraların insanları finansal sisteme mahkum ettiğini dile getiriyor. Geçtiğimiz zamanlarda Bitcoin’in bir muzdan daha değersiz olduğunu, muzun en azından bir besin kaynağı olduğunu dile getiren Cuban da Pysh’in çağrısına cevap verdi ve Bitcoin’in uzun vadede çözüm olduğu yönündeki görüşlere katılmadığını ifade etti.

Değer Deposu

Konuşmanın ilerleyen zamanlarında Cuban, Bitcoin‘in gerçekten bir değer deposu olabileceğini kabul ettiğini dile getirdi. Bununla birlikte, Bitcoin’in toplumu etkileyebileceğinden ve büyük ölçüde Fed tarafından desteklenen mevcut finansal sistemin yerini alabileceğinden şüphelendiğini de ekledi.

Öte yandan piyasaya sürülecek yalnızca 3 milyon BTC kaldığını ve bunları yalnızca balinaların alabileceğini, düşük gelirli kişilerin ise Bitcoin alamayacağını ifade etti. Bitcoin balinalarının halihazırda kripto para piyasasını etkilediğini dile getire Cuban, ileride de durumun değişmeyeceğini düşündüğü ifade etti.

Mark Cuban ayrıca Frank Herbert ‘Dune’ tarafından popüler klasik bilim kurgu romanı bağlamında Bitcoin‘den bahsederek, BTC’nin kitaptaki Spice gibi olduğunu, yani balinaların BTC zenginliklerini kitlelere sunmayacağını da belirtti.

Kaynak: U.Today

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.