Bitcoin, Geleneksel Piyasalarla Birlikte Hareket Etmeye Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Geleneksel piyasalar, Cuma günkü kapanışlarının ardından haftaya %5’lik bir düşüş başladı. Bu da geleneksel standartlara göre düşüş için oldukça yüksek bir oran. Ancak şu anda her ne kadar piyasalarda yine ciddi kayıplar görsek de piyasaların açıldığı yani geleneksel hisse senetlerinin düştüğü sırada Bitcoin’in artış sergilediği görülüyor.

Bununla birlikte S&P 500’ün geçtiğimiz ay seyrettiği seviyeden %35 daha düşük seyrettiği görülüyor. Bitcoin ise Şubat ayının en yüksek seviyesi olan 10.500 dolar seviyesinden yaklaşık olarak %45’lik düşüşler günümüzde 6.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Fiyatlar Oldukça Volatil

Koronavirüs ile ilgili kötü haberler üst üste gelirken kripto para piyasası bir yandan yükselmeye çalışırken bir yandan da haberlerin etkisiyle geri çekiliyor. Özellikle aşağıdaki son haberler fiyatın son saatlerdeki düşüşünü tetiklemiş olabilir:

  • ABD’deki koronavirüs vakalarında Cuma gününden Pazar gününe kadar %50 artış olması.
  • New York, Washington ve Kaliforniya’da Ulusal Muhafızların gösterdiği faaliyetler.
  • Senatonun koronavirüs tasarısında sorun yaşamaları
  • Louis Başkanı James Bullard Federal Rezerv Bankası’nda yaptığı açıklamada, işsizliğin ikinci çeyrekte %30’a ulaşabileceği ve GSYİH’nın %50 oranında azaldığı yönünde bir yorum yapması.

Bitcoin ve Geleneksel Piyasalar

Geleneksel piyasalar uzun zamandır görülmemiş bir çöküş yaşadığı için bu hafta da nereye kadar gerileyebilecekleri net tahmin edilemiyor. Ancak çoğu analist Bitcoin’in de bu varlıkları takip etmesini bekliyor. Tanınmış bir kripto analisti olan CryptoGainz, “Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleneksel piyasaları takip etmeyeceğini düşünmek için hiçbir sebep olmadığını, iki piyasanın oldukça alakalı” olduğunu dile getirdi.


Öte yandan kripto piyasası analisti Josh Rager’ın CoinMetrics’ten elde ettiği verilere göre, Bitcoin’in geleneksel borsa ile olan ilişkisi “12 Mart’ta yaşanan fiyat düşüşünden bu yana 0,5 ila 0,6 arasında devam ediyor. Dolayısıyla bu durum Bitcoin fiyatında sorunlar yaşanmasına sebep olabilir…

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
Cartesi Projesi Nedir

CTSI Coin Nedir?

Sonraki Haber

XRP Düşük Seviyeleri Yeniden Mi Test Edecek?

İlgili Haberler