Bitcoin Fork’ları BTC’den Daha İyi Performans Mı Sergiliyor?

Bitcoin Fork’ları BTC’den Daha İyi Performans Mı Sergiliyor?

Bitcoin 2020’de altın ve S&P 500 endeksinden daha iyi performans gösterse de, elde edilen veriler önde gelen Bitcoin “çatallarının” kripto para birimleri arasında çok daha iyi bir performans gösterdiğini ortaya çıkardı.

Bitcoin Fork’ları

Bitcoin kaynak kodundan bir “çatallama” ile oluşturulan bu kripto para birimleri aslında Bitcoin kodunu kopyalamış oluyor. Geliştiriciler daha sonra benzer ancak farklı bir protokol oluşturmak için kopyalanan koddaki belirli parametreleri ve özellikleri ayarlıyor. Messari’nin verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük üç bitcoin (BTC) çatalı yani Bitcoin fork’u Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV) ve Bitcoin Gold (BTG) olarak karşımıza çıkıyor.

TradingView verilerine dayanarak oluşturulan ve dört kripto para biriminden eşit ağırlıklı endekslerle elde edilen getiri oranlarına göre, bu üç fork’un getirisi yıl boyunca Bitcoin’den 14 kat fazla oldu. 2019’un başından beri ise bu endeks Bitcoin’i 435 puan geride bıraktı.

Öte yandan tek olarak Bitcoin SV ve Bitcoin Gold, 2020’nin başından bu yana Bitcoin’den sırasıyla yüzde 61 ve yüzde 37 puan daha iyi performans gösterdi. Ayrıca Bitcoin Cash de Mayıs ayına kadar Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. TradingView verilerine göre, bugüne kadarki en büyük Bitcoin çatalı, yüzde 11 puanlık bir performans sergiledi.

Beklenen Bir Durum Mu?

Bazı analistlere göre Bitcoin fork’larının daha iyi performans göstermesi şaşırtıcı bir durum değil. Örneğin; Brave New Coin araştırma firması piyasa analisti olan Aditya Das konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bitcoin çatalları gibi düşük ve orta piyasa değeri olan kripto para birimleri piyasadaki boğa koşularında Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Yetkili, 2017 boğa piyasasında da benzer eğilimlerin gözlendiğini ifade etti.

Bunun yanında Mimesis Capital’in kurucusu ve CIO’su Louis Liu‘ya göre de bu getiriler çoğunlukla Bitcoin’in fiyat enflasyonu ile güçlü bir pozitif korelasyona bağlanıyor. Yine de, aşırı getirilere atıfta bulunan Liu, Bitcoin fork’larında getirilerin çok yüksek olduğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.