Bitcoin Fiyatları ve Ethereum Tahmini: BTC ve ETH Yükselişi Sürecek Mi?

Bitcoin Haber

Son birkaç gündür, Bitcoin ve Ethereum, muhtemelen Chinese Lunar New Year nedeniyle, Asyalı yatırımcılar tatilde olduğu için dalgalı bir ticaret yaşıyor. Mevcut piyasa koşullarında, birçok yatırımcı BTC ve ETH’nin hafta sonundan önce %5 kazanç elde edip edemeyeceğini merak ediyor.

En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Altcoinler

Fantom (FTM), eCash (XEC) ve Polygon (MATIC) son 24 saatte en iyi performans gösteren kriptolar oldu. FTM’nin fiyatı %13,50’den fazla artarak $0,46 olurken, XEC’in fiyatı yaklaşık %7 artarak $$0,000041 oldu. Aynı zamanda, MATIC %10’un biraz altında değer kazanarak $1,09’dan işlem gördü.

Son 24 saat içinde Threshold (T) yaklaşık %7,50 düşüşle 0,055$’a geriledi; ancak son yedi günde yaklaşık %150 artış gösterdi. Optimism (OP) %10’un üzerinde düşüşle yaklaşık 2,15$’a ve Lido DAO (LDO) yaklaşık %8,85 düşüşle 2,30$’a geriledi.

Kripto Para Piyasası Temelleri

ABD GSYH rakamlarının beklentileri aşması kripto para fiyatlarında kısa süreli bir ralliye yol açtı. Ancak bu ralli, hala sıkı olan işgücü piyasası ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği yönündeki spekülasyonlar nedeniyle kısa sürdü.

Bugün açıklanacak olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verilerinin yanı sıra bu hafta açıklanacak olan bir dizi başka verinin de oldukça değişken bir piyasa ortamı yaratması ve Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto varlıklarında daha fazla kayba yol açması bekleniyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, tüketici harcamaları geçen yılın dördüncü çeyreğinde artarak gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık büyüme oranının beklenenin üzerinde %2,9 olarak gerçekleşmesini sağladı.

Bu arada, GSYH fiyat endeksi %3,5’e gerilerken, kişisel tüketim harcamalarındaki büyüme bir önceki çeyrekteki %2,3’ten %2,1’e yavaşlayarak enflasyon verilerini de iyileştirdi.

Ancak, Federal Rezerv’in bir önceki yıl yaptığı önemli faiz artışları talebi azaltmış ve 2022’nin sonuna doğru büyümeyi yavaşlatarak ABD merkez bankası politika yapıcıları için zor kararlar alınmasına neden olmuştur.

Özellikle, Federal Rezerv’in gecelik faiz oranının Aralık ayında %4,45’e ulaşması bekleniyor ki bu oran, piyasanın faiz indirimi beklentisi nedeniyle Fed yetkililerinin yılın geri kalanı için öngördüğü %5,1’lik orandan daha düşük. Vadeli işlemler önümüzdeki Çarşamba günü 25 baz puanlık bir artış olasılığını %94,7 olarak fiyatlıyor.

Bu nedenle yatırımcılar, kripto para piyasası üzerinde önemli bir etkisi olacak olan yaklaşan Federal Rezerv kararını yakından izleyecekler.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Circle, Halka Açılma Planlarını İptal Ettiği İçin SEC’i Suçluyor

Sonraki Haber

DOT, ADA’yı Geçti: Geliştirme Faaliyetine Göre En İyi Kripto Oldu

İlgili Haberler