Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler: Jeopolitik İstikrarsızlık, Faiz Kararları ve Metrik Değişiklikleri

Bitcoin Haber

Ekim ayının ikinci haftasına girerken piyasalarda jeopolitik istikrarsızlık gündemde. Bitcoin, 28.000 dolar seviyesinde tutunamadı ve 27.496 dolardan işlem görüyor. Wall Street’ın açılması, petrol ve altının yükselişi ve Amerikan dolarının güçlenmesi ile birlikte Bitcoin fiyatı da yükselişe geçebilir.

ABD verileri Bitcoin fiyatında her zaman tetikleyici rol oynamıştır. İstihdam verileri ve Fed yetkililerinin enflasyon için yöntemlerine rağmen istihdam seviyesi istenilen seviyelere henüz gelmedi. Bu durum, ABD’de yeni bir faiz artırım kararına yol açabilir. Bitcoin gibi gelir garantisi olmayan ve riskli görülen yatırım araçları ise faiz kararlarına genellikle olumsuz tepki verir.

Bu hafta ABD’de açıklanacak olan önemli veriler arasında TÜFE ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bulunmaktadır. Piyasa bu hafta 12 Fed yetkilisinin yorumlarına ve bir önceki faiz kararına ilişkin Fed toplantı tutanaklarına odaklanacak.

Bitcoin ağ değerinde işleme (NVY) sinyali bu haftanın dikkat çeken bir diğer konusudur. Bu metrik Bitcoin için dip ve tepe tahmini yapmayı sağlar ve bu hafta zincir içi metrik volatilitesi ile dikkat çekiyor. On-chain veri analiz platformu Glassnode’dan alınan son veriler, NVT’nin son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

NVT oranlarındaki artış, Bitcoin’in değerinin artık işlemsel faydadan bağımsız hareket ettiğini ve bir değer deposu olarak artan rolünü ima ediyor. Bu rekor seviyenin ciddi bir benimsenme sürecine yer açacağı öne sürülüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı ve Beklentiler: Analistler Ne Diyor?

Sonraki Haber

Avrupa Birliği Büyük Yapay Zeka Modelleri İçin Daha Katı Düzenlemeler Planlıyor

İlgili Haberler