Bitcoin Fiyatı İle Birlikte BTC ATM’lerinde de Rekor Seviyeler Ulaşıldı

İlayda Peker

Dünya çapında Bitcoin ATM sayısı geçen yıl aynı zamana göre iki kattan fazla artarak yaklaşık 17.000’e ulaştı.

Bitcoin ATM’leri

2021 yılında Bitcoin (BTC) ATM’lerinin sayısı yüzde 20’den fazla artarak piyasadaki yükselişle birlikte güçlü bir sıçrama yaşadı. Artış, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 61.000 doların görülmesi ve BTC’nin yükseliş grafiğini devam ettirmesi ile birlikte geliyor.

Coin ATM Radar’dan gelen veriler, özellikle Kuzey Amerika kıtasında 2021’in 1. çeyreğinde önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Dünya çapındaki toplam Bitcoin ATM sayısı ise 16.966 ve, bu da 2020’nin başlangıcına göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla.

Tüm Bitcoin ATM’lerinin %80’inden fazlası ABD’de bulunuyor. Ancak rakamlar Avrupa’da da ATM sayısının hızla arttığını gösteriyor. Genesis Coin, pazar payının %38’i ile en büyük Bitcoin ATM üreticisi olarak karşımıza çıkarken  General Bytes, pazar payının % 27’siyle ikinci sırada geliyor.

Öte yandan Bitcoin ATM‘leri, kullanışlı olmalarına ve herkesin varlığı satın almasına izin vermelerine rağmen nispeten yüksek ücretler almaları bakımından bir dezavantaja sahip olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte artan sayı, benimsenmeye yardımcı olabilecek bir talep olduğunu gösteriyor. Çünkü kullanıcılar Bitcoin ATM’leri ile BTC satın almak için hem banka hem de kredi kartlarını kullanabiliyor.

BTC Fiyat Artışı Devam Ediyor

ATM sayısındaki artış, Bitcoin‘in 61.000 dolara ulaştığı piyasadaki mevcut ralli ile aynı zamana denk geliyor. Kripto piyasasının en büyük varlığı birkaç ay içinde on binlerce dolar artto ve görünüşe göre BTC, geçen yıl aşmak istediği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların oldukça üzerinde seyrediyor.

Bunlara ek olarak JPMorgan Chase ve Citibank dahil olmak üzere büyük bankaların analistleri BTC’nin daha yüksek seviyeler ulaşmasını bekliyor. JPMorgan Chase 146.000 dolarlık bir fiyat belirlerken, Citibank 2023’e kadar 300.000 doların üzerinde bir hedef Ayrıca Tim Draper gibi yatırımcılar da benzer fiyatlara ulaşacağına inanıyor. Draper, 2023 yılına kadar Bitcoin’in 250.000 dolara ulaşacağını söylüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Engel Tanımıyor: Ripple Önemli Bir İsmi Daha Bünyesine Kattı!

Sonraki Haber

Elon Musk Ne Kadar Bitcoin’e (BTC) Sahip? İşte Yeni İddia!

İlgili Haberler