Bitcoin Fiyatı

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin piyasaya sürüldüğünden bu yana ödemeler alanında getirdiği yenilikler kadar ve hatta belki de daha çok Bitcoin (BTC) fiyatı gündemde kendine yer buldu. Çünkü Bitcoin son 12 yılın en iyi performans gösteren varlığı olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte Bitcoin fiyatının yaşadığı büyük hareketlere bağlı olarak BTC eleştirmenleri de aslında kripto para birimini en çok volatilitesi yani yine fiyatı üzerinden eleştiriyor.

Biz de Bitccoin fiyatının yıllar içindeki değişimin, günümüzdeki fiyatına ve nasıl alınıp satıldığına bir göz atalım.

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldü ve o dönemden bu yana sürekli artış sergiliyor. Ancak bunun yanında doğal olarak düşüş hareketleri de yaşanıyor.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin 17 Aralık 2017’de 20.089 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı. Bununla birlikte BTC ilk ortaya çıktığında değerinin 0 dolar olduğunu a belirtmek gerekiyor. Bitcoin, bir merkez bankasında veya halka açık bir borsada listelenmemişti. Bu nedenle merkezi olmayan bir para birimi olarak değeri keyfi idi. Çevrimiçi bir forum olan “Bitcointalk”ta kriptografların BTC’ye olan ilgisinin artmasına rağmen 2009 yılı boyunca ve 2010 yılının büyük bir bölümünde Bitcoin değerinin 0 kaldığı görülüyor.

 

2010’da Bitcoin’in popülaritesi arttı ve yıl boyunca Bitcoin değeri 0,00 dolardan 0,39 dolara yükseldi. Yani BTC’nin en düşük değerinin 0,39 dolar olduğu ifade edilebilir.

Öte yandan 2010 yılının başlarında, BitcoinMarket.com adlı ilk Bitcoin borsasının lansmanı yapıldı ve 2010 yılında Mayıs ayında iki pizza için 10.000 BTC ödenmesi ile ilk Bitcoin alışverişi de yapılmış oldu. Bu iki gelişme, Bitcoin’i finansal alanda tanıtmış oldu ve şüphesiz değerinin yükselmesine katkıda bulundu.

Bunlara ek olarak Bitcoin ilk olarak 1 dolarlık değerine de 2011 yılında ulaştı ve 1 doların görülmesinin üzerinden 4 ay geçmişken BTC’nin 31 dolar olduğu görüldü. Ancak bu noktada hızlı bir artış yaşayan BTC aynı şekilde hız bir gerileme yaşadı ve 2011 sonunda 2 dolara geriledi.

2012 yılında istikrarlı bir şekilde 13 dolara kadar yükselen Bitcoin, Mart 2013’te 260 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte 2013 yılında BTC iki kez 1.000 doların üzerine çıktı ve yılı 730 dolar bandında kapattı.

2014 yılı nispeten BTC için kötü bir yıl oldu ve yılı 746 dolar bandında açan BTC 317 dolardan kapattı. Mt.Gox olayının 2014 yılında yaşanmış olmasının bu fiyat hareketi üzerinde büyük etkisinin olduğu düşünülüyor. Bunun yanında 2015 yılının daha sakin bir yıl olduğunu ifade edebiliriz. 2015’e 315 dolardan başlayan Bitcoin yılı 429 dolar seviyesinde kapattı ve yıl içinde en yüksek 461 dolar seviyesi görüldü.

2016 yılı bir madencilik blok ödül yarılanmasına şahit olacağı için hareketli yıllardan biri olarak tarihe geçti. 2017 yılında ise lider kripto para birimi deyim yerindeyse dillere destan rallisini yaşadı ve yıla yaklaşık olarak 1.000 dolar bandında başlayan Bitcoin, 20 kar artarak 20.000 doları gördü.

2018 ve 2019 yılları Bitcoin’in ayı piyasasında kaldığı ve genel itibari ile düşüş grafikleri çizdiği iki yıl oldu.

1 Bitcoin Kaç Dolar?

2020 yılında yarılanmanın ve küresel olayların da etkisiyle Bitcoin yeniden yükseliş eğilimi sergilemeye başladı ve son günlerde tüm zamanlar rekoruna doğru adım adım ilerliyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 17.800 dolar bandında seyreden Bitcoin’in 20.000 dolara ulaşması için çok az yolunun kaldığı düşünülüyor.

BTC’nin önümüzdeki günlerde 18.000 doların üzerine çıkması ve 18.500 doları da aşması ile 20.000 dolar ve hatta daha yüksek seviyelerin önünde hiçbir engel kalmayacağı düşünülüyor.

1 Bitcoin Kaç TL?

Bitcoin’in artışa geçmesi ile ülkemizde de Bitcoin fiyatı merak uyandırmaya başladı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 137 bin TL’den işlem gören Bitcoin’in bu yıl TL bazında rekor seviyeler imza attığını da ifade edebiliriz.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerlemeleri genel itibari ile dolar bazında yapıldığı için geleneksel para birimlerinde de dolar kurları önemli oluyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almanın çeşitli yolları bulunuyor. Günümüzde en çok tercih edilen Bitcoin satın alma yönteminin kripto para borsaları olduğunu ifade edebiliriz. Borsalar kullanıcıların kullanım kolaylığı düşünülerek tasarladıkları için hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan kişiler bile borsalar aracılığı ile BTC satın alabiliyor.

Bunun yanı sıra Bitcoin ATM’leri, peer-to-peer işlem platformları ya da doğrudan BTC ödemesi kabul edenler Bitcoin satın alım işlemi gerçekleştirilebiliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tahminleri Tutan Analist Uyardı: Bitcoin’i (BTC) Derin Düzeltme Bekliyor!

Sonraki Haber

Ethereum Araştırmacısı Yanıtladı: Ethereum 2.0 Ertelenebilir Mi?

İlgili Haberler