Bitcoin Fiyat Grafiği

İlayda Peker

Son zamanlarda Bitcoin fiyat grafiklerinin çok karışık sinyaller verdiğini ve oldukça volatil tablolar çizdiğini ifade edebiliriz. Anlık olarak yaşanan büyük inişler ve çıkışlar grafiklerde hareketli görünümlerin oluşmasını sağlıyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Mevcut Bitcoin fiyat grafiklerini değerlendirdiğimizde lider kripto para biriminin özellikle son bir aydır inişli çıkışlı olmasına rağmen yükseliş grafiğinde olduğu görülüyor. Özellikle gelecek ile ilgili fiyat tahminleri yapabilmek için analistler Bitcoin fiyat grafiklerinden faydalanıyor. Çünkü geçmiş grafikler gelecekte oluşabilecek grafikler ile ilgili ipuçları veriyor.

Bitcoin fiyat grafiklerinde yatırımcılar da tarihsel verileri takip edebilir, anlık fiyat hareketlerini gözlemleyebilir ve analistlerin yaptığı tahminleri takip edebilirler. Bu grafikler yatırımcılar için zaman zaman hayati önem taşıyabiliyor. Çünkü risk yönetiminde geçmiş veriler oldukça önemli rol oynayabiliyor.

Dolayısıyla Bitcoin fiyat grafiklerinin paylaşıldığı Inveting, CoinMarketCap, TradingView gibi web siteleri de yatırımcılara oldukça yardımcı oluyor. Bu siteler aracılığı ile hem yatırımcılar kendi takiplerini yapabiliyor hem de analistlerin ve diğer yatırımcıların yorumlarından faydalanabiliyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği Yıllık

Yıllık Bitcoin fiyat grafiği özellikle yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde gelecek yılla ilgili ipuçları barındırması açısından oldukça faydalı grafikler olarak yorumlanıyor. Biz de Bitcoin fiyat grafiğinde yıllık hareketlere bir göz atalım.

Lider kripto para biriminin yıllık grafikleri incelendiğinde 7.200 dolar bandından yıla başladığı görülüyor. Her ne kadar bu rakam rekor seviyeden çok uzak olsa da 2020 yılı için iyi bir başlangıç olarak nitelendirilmişti. Nitekim öyle de oldu ve BTC fiyatı buradan aldığı güç ile bugünkü fiyat seviyelerine ulaştı.

Buna ek olarak CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in yıl içinde en düşük seviyeyi 13 Mart’ta 4.106 dolar ile gördüğü ifade edilebilir. Bilindiği gibi Mart ayında koronavirüs tüm dünyada etkisini göstermiş ve beraberinde küresel ekonomik sorunları beraberinde getirmişti. Bu sorunların endişesi ile birlikte yatırımcılar nakde dönmeye başlamış ve elindeki tüm varlıkları satmaya başlamıştı. Dolayısıyla bu dönemde sadece Bitcoin değil tüm piyasalarda çok ciddi düşüşler yaşandı.

Grafikler incelendiğinde ve bugünkü rakamlar değerlendirildiğinde BTC’nin bu seviyeden çok iyi bir şekilde toparlandığını rahatlıkla ifade edebiliriz. yaklaşık 8 ayın ardından Bitcoin fiyatının 19.500 dolar bandında seyrettiğini görüyoruz. Bu da tüm zamanlar rekorunun kırılmasına çok az bir zaman kaldığını gösteriyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği Aylık

Daha kısa vadeli tahminler ve değerlendirmeler yapabilmek için Bitcoin fiyatının aylık grafiği de yatırımcılara ve analistlere yardımcı oluyor. Bu grafiklerde varlığın aya nasıl başladığı ve ayı nasıl bitirdiği önemli noktalar olarak değerlendiriliyor. Örneğin; Bitcoin’in Kasım ayına 13.720 dolar bandında başladığı ve 19.000 doların üzerinde kapanış yapmış olması iyi bir ay geçirdiğini gösteriyor.

Bitcoin’in Kasım performansında 13.243 doların altına inmemesi ve fiyatın genel itibari ile 15.000 doların üzerinde kalması ise gelecek ay ile ilgili daha pozitif yorumların yapılmasını sağlıyor.

Ancak eğer BTC bu ay kötü performans sergileseydi ve fiyat genel itibariyle düşüş grafiği çizseydi o zaman yapılacak yorumlar ve beklentiler farklı olurdu. Bu sebeple Bitcoin’in aylık ve yıllık grafikleri oldukça önemli veriler olarak karşımıza çıkıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 30/11/2020

Sonraki Haber

Tecrübeli Yatırımcı En Büyük Kripto Yatırımını Açıkladı

İlgili Haberler