Bitcoin ETF’sinin Kaderi ve Kripto Piyasası Üzerindeki Etkileri

Bitcoin Haber

Bitcoin ETF hakkında yapılan yorumlar devam ediyor ve bu durum geçtiğimiz aylarda belirsizliğini korurken, bütün kriptopara piyasasının kaderini yeniden yazması bekleniyor. Pantera Capital’in kurucusu Dan Morehead, ETF’nin önemi hakkında bir açıklama yaptı ve yakın gelecekte spot Bitcoin ETF onayının olası etkilerini tartıştı.

Bitcoin vadeli işlemlerin CME’de başlamasının 2017’deki 20,000 dolarlık boğa piyasasının zirvesini işaretlediği ve BTC’nin Şubat ayı başında değerinin %65 kaybettiği belirtiliyor. Benzer şekilde, Coinbase’in Nisan 2021’deki halka arz gününde BTC fiyatı yaklaşık 65,000 dolar iken, Temmuz ayına kadar %54 değer kaybetti.

Bu dönemde spekülatörler söylentilerle alım yapıp haberlerle satış yaptılar. BTC vadeli işlemleri yeni yatırımcılara pazarları açmadı ve sadece bu dönemde küçük bir arbitraj fırsatı sundu. Coinbase hisselerinin sahipliğindeki değişiklikler de Bitcoin’e erişimi engellemedi.

Pantera yöneticisinin açıklamasına göre, birkaç ay içinde birkaç spot BTC ETF’nin onaylanacağına dair görüşler giderek güçleniyor. Chicago Ticaret Borsası’ndaki sözleşmeler vadeli kripto ETF’lerini destekliyor. Ayrıca, bir spot ürün de temel varlık tarafından destekleniyor. Bu nedenle, ihraç edenler müşterilerine potansiyel sözleşmeler sunmak için BTC satın almak zorunda kalacak.

ETF’nin varlığı bir varlık sınıfı haline gelmek için çok önemli bir adımdır. Bir ETF varsa ve buna maruz kalmazsanız, etkin bir şekilde kısa pozisyon almış olursunuz. Analistler, bu süreci Kasım 2004’te piyasaya sürülen ilk spot altın ETF’si ile karşılaştırıyor. Altına olan talep ETF sayesinde hızla arttı ve 2011 sonuna kadar altın fiyatları ons başına 1,800 dolara yükselerek %300’ten fazla artış gösterdi.

Eğer BTC talebi altınla benzer bir hareket gösterirse, önümüzdeki birkaç yıl içinde 150,000 dolar seviyelerine çıkabilir. Şu anda Bitcoin 37,363 dolar seviyelerinde işlem görüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Toplam Bitcoin’in Yüzde 93’ü Üretildi! Bitcoin Alternatifi Coinler Hangileri?

Sonraki Haber

Yeni Başlayanların Değerlendirebileceği İddia Edilen 7 Kripto Para 

İlgili Haberler