Bitcoin ETF’lerinin Onayı Bitcoin’in Değerini 900 Milyar Dolara Çıkarabilir

Bitcoin Haber

CryptoQuant’ın son raporuna göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayına tabi olan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanması durumunda Bitcoin’in 900 milyar dolarlık bir varlık haline geleceği ve kripto para piyasasının toplam piyasa değerinin 1 trilyon dolar büyüyeceği belirtiliyor. Raporda, bir sonraki dalga Bitcoin ETF’leri aracılığıyla müşterilerine Bitcoin erişimi sağlayan finansal kurumlardan gelebileceği belirtildi. Bu ETF’lerin en geç Mart 2024’e kadar onay alması bekleniyor.

CryptoQuant, spot Bitcoin ETF’lerini listelemek isteyen ihraççıların, yönetimi altındaki varlıkların yüzde 1’ini bu ETF’lere kaydırmaları durumunda, Bitcoin’in piyasa değerine 155 milyar dolarlık bir giriş yapabileceğini tahmin ediyor. Bu durumda Bitcoin’in fiyatı varsayımsal olarak 50 bin ile 73 bin dolar aralığına oturabilir.

Birçok büyük finans kuruluşu, özellikle BlackRock, ABD’de spot Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmek için başvuru yaptı ve bu ETF’lere en geç Mart 2024’e kadar onay çıkması bekleniyor. Spot Bitcoin ETF’lerden sonra başlaması beklenen para girişinin, son boğa piyasası döngüsünde Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) olan para akışından çok daha büyük olması bekleniyor.

Cointelegraph’ın yanlışlıkla SEC’in BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’sine onay verdiği yönünde yayınladığı haber, kripto para piyasasında büyük bir hareketlilik yaratmıştı. Bu durum, yatırımcılarda Bitcoin’in bir spot ETF’nin onaylanacağı beklentisini artırdı.

Bitcoin’in piyasa değeri, yatırım yönetim şirketi Matrixport’un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen’in öngörüsüne göre, spot Bitcoin ETF’nin onaylanmasının ardından daha da yükselebilir. Bu durum, özellikle GBTC’nin negatif priminin yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesi ile de destekleniyor. Piyasa değeri 1.13 trilyon dolar seviyesinde bulunan kripto para piyasasının yüzde 50’sinden fazlasını Bitcoin oluşturuyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Kurucusu Buterin, Altcoin Transferlerinin Sebebini Açıkladı

Sonraki Haber

Binance, 30 Altcoin İçin İşlem Paritelerini Kaldırıyor

İlgili Haberler