Bitcoin ETF Onayı Kripto Piyasalarını Canlandırabilir

Bitcoin Haber

Bitcoin’in fiyatı 36,970 dolar seviyesinde alıcı bulurken, spot bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasına dair iyimserlik artıyor. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonunun indirim oranı, 2021’de negatife dönmüş ve ETF’ye dönüşüm ihtimali arttıkça sıfıra yaklaşmaya başlamıştır. Bu toparlanma sürdürülebilirse, kripto para birimlerinde daha fazla büyüme beklenmektedir.

Spot Bitcoin ETF’nin onaylanacağına olan güçlü inanç, GBTC indirimini Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyeye getirdi. Ycharts verilerine göre, Grayscale Bitcoin Trust’ın indirimi, net varlık değerinin %10.35 altına kadar düşmüş durumda. Her GBTC hissesi, belirli bir miktar BTC’ye karşılık gelir. Hissenin fiyatı beklenti değerinin (BTC eşdeğeri değer) altında olursa negatif bir prim oluşur.

Şubat 2021’den bu yana GBTC, Bitcoin’in gerçek fiyatına göre indirimli bir şekilde işlem görüyor ve geçen yıl Aralık ayında, Bitcoin’e göre %48 daha ucuzdu. Yani, Şubat 2021’den önce 1 BTC değerinde GBTC hissesi alan bir yatırımcının hisseleri, Aralık 2022’de 0.52 BTC değerindeydi.

Grayscale’in Genel Müşaviri Craig Salm’a göre, Grayscale uzun zamandır Trust’ı bir spot borsa yatırım fonu (ETF) olarak dönüştürmeyi hedefliyor. Bu sayede, NYSE Arca veya Nasdaq gibi ulusal bir menkul kıymetler borsasında “bir hisse senedi gibi” işlem görebilecek.

GBTC indiriminin %10’luk bölgeye geri dönüşü, pozitif bölgenin artık zaman meselesi olduğunu gösteriyor. Bu durum, kripto para birimlerinde güçlü yükseliş günlerinin başlamasına yol açabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şimdiye kadar her spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti, ancak Ekim 2023’te Temyiz Mahkemesi, düzenleyici kurumu kararını gözden geçirmesi için çağırdı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Piyasasında Dikkat Çeken Yatırım Hareketleri

Sonraki Haber

Australia’dan Siber Saldırılara Karşı Yeni Önlemler

İlgili Haberler