Bitcoin Duyarlılığı BTC Fiyatı Hakkında Ne Söylüyor?

İlayda Peker

Bitcoin son saatlerde her ne kadar yükselişe geçmiş olsa da ortaya çıkan veriler yatırım ve sosyal medya duyarlılığının düşmekte olduğunu gösteriyor. On-chain veri sağlayıcısı Santiment, Bitcoin (BTC) için ağırlıklı sosyal duyarlılığın iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirtiyor. Firma, Twitter’da bahsedilen tüm yorumları hesaba katıyor ve olumlu/olumsuz yorum oranını karşılaştırıyor.

Bitcoin Duyarlılığı

Birkaç ay önce Mart ayı ortasında salgın kaynaklı piyasa çöküşünün ardından Bitcoin güçlü bir şekilde toparlanmaya başladığında sosyal duyarlılık arttı. Ancak Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının çoğunda varlık 9.000 dolarlık bölgede konsolide olduğu için duyarlılıkta düşüşler görüldü.

İlginç bir şekilde Santiment’in verileri, Bitcoin fiyat artış dönemlerinde duyarlılığın düştüğünü ve fiyat düşüş dönemlerinde duyarlılığın arttığını gösteriyor. Bitcoin’in Ağustos ayında 2020’nin en yüksek seviyelerini gördüğünü göz önünde bulundurduğumuzda bu durumun haklılık payı olduğu ortaya çıkıyor.

Öte yandan volatilite, piyasa momentumu ve hacmi, sosyal medya etkileşimi, piyasa hakimiyeti ve mevcut trend gibi faktörlerin bir kombinasyonundan elde edilen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi de benzer bir durumu ortaya koyuyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Ağustos ayının çoğunda Bitcoin 11.000 doların üst seviyelerinde seyrederken 80 civarındaydı ve bu seviye “aşırı açgözlülüğü” işaret ediyordu.  Endekste en düşük seviyeler ise “korku”yu temsil ediyor ve bu seviyeler 2020’de Mart ayında görüldü.

Hisselerle İlişki

Popüler grafik platformu Tradingview’in duyarlılık göstergelerine göre ise aylık ve haftalık sinyaller satın almaya işaret ederken daha kısa saatlik ve günlük veriler nötr kalıyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin 2020’nin bir bölümünde hisse senetleri ile birlikte hareket etti. Ancak bu durum son zamanlarda değişti ve analistlere göre bugün yaşanan duyarlılık göstergeleri bahsi geçen durumun bir yansıması olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analistler Uyarıyor: “Altcoin’lerin Başı Belada”

Sonraki Haber

ETH Fiyatı: Ethereum Büyük Bir Düşüşün Eşiğinde Olabilir!

İlgili Haberler